Bodrum’da Şarkıların Cumhuriyeti

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sonsuzluğa uğurlanışının 85’inci yıl dönümünde tüm ülkede olduğu gibi Bodrum’da da düzenlenen bir dizi etkinlikle anıldı. Anma etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Şarkıların Cumhuriyeti” konseri beğeni topladı.

Bodrum’da Şarkıların Cumhuriyeti

10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı saat 14.00’te, Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezi’nde Cumhuriyet tarihi uzmanı, bilim insanı Prof. Dr. Ahmet Özgiray tarafından “Atatürk’ün Son Günleri Söyleşisi” düzenlendi. Söyleşide Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden Prof. Dr. Bayram Akça yer alırken Atatürk’ün doğumundan ebediyete uğurlanışına kadar geçen süreç ve ölümünün ardından yaşanılan etkiler anlatıldı.

Akşam saatlerinde Herodot Kültür Merkezi’nde, 1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali kapsamında, Muğla Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın “Şarkıların Cumhuriyeti” konseri gerçekleşti. Konserde orkestranın performansı, büyük beğeni topladı. 

Konserde bir konuşma yapan festivalin sanat yönetmeni Mustafa Avkıran, şunları dile getirdi;

“Bu akşamki konser, festival programını yaparken ilk karar verdiğimiz işlerdendir. Şarkıların Cumhuriyeti, hem Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için çok mühim. Bize ‘tiyatro festivalini yapın’ diyen Ahmet Aras’ın özellikle istediği bir işti. Biz de zaten bunu seve seve yapıyoruz. Bugün hem Atatürk’ü anmak hem de 100. yıl kutlamasına katkıda bulunmak için göğsümüzü gere gerek bu projeyi buraya getirip sizlerle paylaştığımız için biz de çok mutlu hissediyoruz.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma etkinlikleri 14 Kasım Salı günü saat 20.00’de Bodrum Belediyesi Türk Musikisi Derneği’nin Cumhuriyetimizin 100. yılı ve Atatürk Özel Konseri, Marmara Koleji’nde gerçekleşecek.