Bodrum’da Sektörde İşbirliği Toplantısı

Bodrum’da turizm konu başlıklı Mesleki Eğitimde sektörle iş birliği toplantısı yapıldı.

Bodrum’da Sektörde İşbirliği Toplantısı

Bodrum’da Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinesinde turizm konulu mesleki eğitimde sektörle iş birliği toplantısı düzenlendi. Toplantıya Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, idari amirler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş insanları ve öğrenciler katıldı. Program İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. 

Protokol konuşmalarının ardından, mesleki eğitim merkezleri ve mesleki eğitim merkezi uygulayan okullara ilişkin bilgilendirme sunumu yapıldı. 3 oturumdan oluşan toplantıda, öğrencilerin sunumları ve turizm söyleşileri gerçekleştirildi.

 

Programın ilk oturumunda, Fethiye MESEM Müdürü Timur Ergün, Müdür Yardımcısı İlhan Dank, Dalaman MESEM Müdürü Emine Aytül Deniz tarafından Mesleki Eğitim Merkezleri ile bu programı uygulayan okullara ilişkin bilgilendirme sunumu yaptı. Türkiye AR-GE merkezi olan Menteşe Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Nuri Ceylan ve AR-GE Merkezi Okul Çalışma Ekibinin sunumuyla başlayan 2. oturum ile 3. oturumda ise turizm söyleşiler yer aldı. 4 ana başlığın değerlendirildiği söyleşilerde ise turizm işletmeleri ile eğitim kurumları arasında iletişim ve iş birliğinin güçlendirilmesi, öğretim programı, sektör ihtiyaçları analizi, mesleki eğitim merkezi programı, stajyer-aday-çırak ve mezun öğrenci yeterlilikleri ve istihdam düzeyleri, işletmelerde beceri eğitimi uygulamalarında verimliliğin arttırılması konuları görüşüldü.  

Mesleki eğitim programının önemine değinen Muğla Valisi Orhan Tavlı, “Antik çağlardan buyana pek çok medeniyetin hüküm sürdüğü ilimiz adeta bir açık hava müzesidir. Muğla’mız Lelekler, Karyalılar, Roma, Selçuklu, Menteşe Beyliği ve Osmanlı’ya kadar birçok medeniyetin izlerini taşımaktadır. İlimiz dünyaca tercih edilen bir turizm destinasyonu haline gelmiştir. İlimizin sahip olduğu potansiyeli daha ileriye taşımak, 4 mevsim turizm hedeflerini gerçekleştirmek, sahip olduğumuz değerleri korumak ve gelecek gelecek nesillere aktarmak ve geleceğin turizmini şimdiden belirlemek amacıyla her fırsatta sektör temsilcileriyle bir araya gelerek, ortak akılla çalışmaları hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Mesleki eğitimle ilgili toplantıda yapılan çalışmalar, turizmin alt yapısını ve üst yapısını güçlendirmek üzere yapılan çalışmalardır” dedi.

 

Yeni yasal düzenlemelerle öğrenciler tarafından ilginin artığını söyleyen Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, “Mesleki eğitimde turizmle işbirliği programımızda son dönemde Cumhurbaşkanımızın himayelerinde başlatılan mesleki eğitimi güçlendirme hamlesi Bakanımızın da desteğiyle ciddi bir ivme kazandı. İlimizde de yüzde yüz 35’lik mesleki eğitimde öğrenci artışı sağlandı. Turizm Bodrum’da konuşulur anlayışıyla bu programı burada başlattık. Turizm sektörünün temsilcileriyle bir araya geldik. Kalifiye eleman istihdamının oluşturulması adına güçlü bir mesaj vermiş olduk. Mesleki eğitim merkezimiz Eylül ayı itibariyle 2 bin 177 sayımız vardı. Bu son yasal düzenlemede oluşan avantajlar sayesinde 5 bin 120’ye ulaştı” diye konuştu.

 

Bodrum Turistik İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (BODER) Başkanı Ömer Faruk Dengiz, “Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından diğer yandan da Bodrum Otelciler Derneği paydaş olarak Mesleki Eğitimle sektörle işbirliği programı altında toplantı düzenledik. Toplantıdaki amacımız sektörle eğitmenlerin bir arada olup, eğitimle ilgili sorunların ele alınması ve teorik olarak hangi alanlarda geliştirebiliriz diye bir araya geldik. Ortaokul mezunu olup da, lise diploması alamayanlar için özel bir program geliştirildi. Ortaokul mezunu olup liseye gitmeye gerek kalmadan haftanın 1 günü okula gidecek diğer günlerde ise otelde çalışacak bu çok önemli bir avantaj hem eğitim alacak hem de çalışacak.”