Banner ad space:headerSELECT `ac`.`id`, `ac`.`banner_text`, `ac`.`banner_url`, `ac`.`hash` as `banner_hash`, `images`.`image_728x150` as `banner`, `images`.`image_default` as `image_default`, `images`.`id` as `image_id`, sum(ad_view_stat.view_count) as view_counts, `alt_banner`.`image_default` as `alt_banner`, `ac`.`kapanma_zamani`, `ac`.`gosterilmeme_suresi`, `ac`.`ad_campaign_type`, `ac`.`banner_script` FROM `ad_campaigns` as `ac` JOIN `ad_view_stat` ON `ad_view_stat`.`campaign_id`=`ac`.`id` and `view_date`="2023-01-27" JOIN `ad_customers` ON `ad_customers`.`id`=`ac`.`customer_id` and `ad_customers`.`active`=1 JOIN `images` ON `images`.`id`=`ac`.`post_image_id` LEFT JOIN `images` as `alt_banner` ON `alt_banner`.`id`=`ac`.`alternatif_banner` WHERE `ac`.`banner_size_id` = 1 AND `ac`.`start_time` <= '2023-01-27 03:35:45' and `ac`.`end_time` >= '2023-01-27 03:35:45' AND `ac`.`deleted` = 0 AND `ac`.`active` = 1 GROUP BY `ad_view_stat`.`campaign_id` ORDER BY `view_counts` ASC LIMIT 1update ad_campaigns set views=views+1 where id=446checkstat select id from ad_view_stat where view_date="2023-01-27" and view_hour=03 and campaign_id=446update ad_view_stat set view_count=view_count+1 where id=1656418

BODRUM’DA TERMAL SU SEVİNCİ...

Bodrum Jeotermal Derneği tarafından yürütülen çalışmalarda ilk su yüzeye çıkartıldı....

BODRUM’DA TERMAL SU SEVİNCİ...
Bodrum Jeotermal Derneği tarafından yürütülen çalışmalarda ilk su yüzeye çıkartıldı. Bodrum’da turizmin 12 aya yayılması için yıllar önce başlatılan çalışmalar hızla sürüyor. Uzun süre kaynak bulunamadığı için deneme kuyuları dahi açılamazken geçtiğimiz sene hızlanan çalışmalar sonucunda ilerleme kaydedildi. Bölgedeki otellerin turist ağırlayabilmesi ve turizm girdisinin artması için alternatiflerden biri olan jeotermal enerji özellikle kış aylarında bölgenin hareketlenmesini sağlayabilir.

Turgutreis ile Gümüşlük arasında kalan Kadıkalesi mevkiinde bir süre önce başlatılan kazı çalışmaları sonuç verdi. Yaklaşık 600 metre derinlikte ulaşılan su yeryüzüne çıkartıldı. Emre 1 ismi verilen kuyudaki çalışmaların sonucunda elde edilen suyun kullanılıp kullanılamayacağı yapılan incelemelerin ardından netlik kazanacak.

İşadamı Mehmet Durmaz’ın finansörlüğü ile Bodrum Jeotermal Derneği’nin çalışmalarıyla Kadıkalesi’nde termal su çıkarıldı. Yaklaşık 1 milyon TL maliyetli çalışma sonucu çıkartılan suyun özellikleri araştırılıyor. Dinçberk Ailesi’ne ait olan araziden çıkartılan su istenilen özelliklere sahipse, otellerde kullanılacak.

Bodrum Jeotermal Derneği Başkanı Mehmet Varlık çalışmalarla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Varlık, uzun süredir termal su varlığından haberdar olduklarını belirterek, şunları söyledi.

“Bodrum Jeotermal Derneği 4 yılını bitirdi; ama jeotermal çalışmalar 1997’den beri devam ediyor. MTA’nın (Maden Tetkik Arama) yaptığı çalışmalar oldu, bizim dernek olarak yaptığımız çalışmalar oldu. En son İşadamı Mehmet Durmaz’ın finans desteği ile Kadıkalesi’ndeki kuyu çalışması yapıldı. Hâlihazırda hedeflediğimiz suyu bulduk sayılır. Sadece Bodrum’da değil Muğla ilinde ilk defa çıkartılan termal su. MTA’nın yaptığı tahlillerle de termal su, bu bölgenin de termal bölge olduğu tescil edildi. Bu da demek oluyor ki, Bodrum’un termal su ile 12 ay turizme ilk adımıdır bu. İnşallah gerisi de gelecektir. Buradaki hazır tesisler sebebiyle ilk etapta bu bölge, yani Gümüşlük ve Turgutreis bölgesindeki beş yıldızlı oteller bundan istifade edecek. Bu ilk kuyu; ama son kuyu olmayacak. Bu deneme kuyusudur, bundan sonra muhtelif üretim kuyuları açılacak. Yerin 628 metre derinliğinde ne olduğunu biliyoruz artık. Bundan öncekiler teknik çalışmaydı. Belli oranda, deneme yanılma yöntemine bağlıydı; ama bu andan itibaren hangi noktada, ne derinlikte, ne tür kayaç kesildiği biliniyor, suyun özellikleri biliniyor.”

Varlık çıkan suyun en ideal kaplıca suyu olduğunu iddia ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi bize kaplıca denince, 60-80 derece sıcak sular gelir akla ve herkes de ‘İşte su budur’ der; ama 38 dereceyle ateşlenen bir insanı antibiyotikle tedavi ederler. Yani 37 derece suyun üstü Avrupa standartlarında da Türkiye’de de tedavi amaçlı kullanılmaz. E bizim suyumuz yaklaşık 36-37, biraz evvel 37.3’ü ölçtük biz, bu aralıkta. İdeal sudur. Neden' 50 derecelik suyu bulduğunuz zaman, soğuk suyla veya havuzlarda soğutup da vermeniz lazım, insanların istifade edebilmesi için. Su katsanız özelliklerini bozarsınız, soğutsanız minerallerini çökertirsiniz. Bizde su direkt olarak kullanılıyor. Bizim ısıtma amacımız yok, sadece kaplıca turizmi ve tedavi amaçlı.”

Bodrum Jeotermal Derneği Başkanı Mehmet Varlık suyun niteliklerinden de bahsetti. “MTA’nın yaptığı analizlerde yüksek miktarda demir, kükürt, fosfat hatta bor olduğu söyleyen Varlık konuyla ilgili şunları ekledi.

“Burada çiftçi arkadaşların, çiçekçi arkadaşların ayaklarında egzama, sedef gibi hastalıklar vardı, bu su onları iyi etti. Birebir şahidiz. Bir hafta boyunca her akşamüstü ellerini ayaklarını suya soktular. Karşıdaki bakkalın ayağı silme yaraydı, şimdi bir tane yarası yok. Bu tabii sevindirici bir haber; ama asıl İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Kaplıca Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle’nin analizleri önemli. Sağlık Müdürlüğü ekipleri vasıtasıyla sudan numune aldırıp oraya yollayacağız. Onun neticesi bizi tamamen aydınlatacak. Dr. Ender Saraç ile görüştük, ‘İstediğim unsurları bulursak dünyanın en mutlu insanı olurum, çünkü burada muazzam bir tesis var, yanına bir termal demek sağlık hizmetini bütünlemek demek.’ dedi. E bu da bizi mutlu etti tabii. Konuştuğumuz otel sahipleri de, ‘Böyle bir şeyin dışında kalmak istemeyiz, mutlaka faydalanmak isteriz.’ dediler.”

Çıkan suyun bölgedeki otellerin ihtiyacını rahatlıkla karşılayabileceğini söyleyen Varlık, “14-15 lt/sn debimiz var. Örnek olarak: Gardens of Babylon tüm havuzları ve tedavi merkezinin kullanacağı su 24 saat devamlı olmak kaydıyla 3 lt/sn. Böyle olduğu zaman 12 lt/sn 4 otele zaten yetiyor; ama ikinci bir kuyu daha açacağız biraz yukarıda. O artık üretim kuyusu olacak, bu iki kuyu entegre bağlanacak ve kullanılacak.” dedi.