BODTO BAŞKANI KOCADON'DAN ESNAFA ÇAĞRI!..

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, geçtiğimiz günlerde...

BODTO BAŞKANI KOCADON'DAN ESNAFA ÇAĞRI!..
Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, geçtiğimiz günlerde verdiği bir beyanatla ulusal basının gündemine oturdu. Bir haber ajansına Bodrum'daki fiyatların aşırı yüksek olduğu yönünde açıklamalarda bulunan Kocadon'un bu açıklamaları hem ulusal basın hemde sosyal medyada geniş yankı buldu. Konuyla ilgili görüşlerini almak için mikrofon uzattığımız Kocadon, "Kendini bilmez bir esnaf arkadaşımız böyle üzücü olaylara sebebiyet verip bizim bir yılda yaptığımız tanıtımımızı yerlere indirebiliyor" dedi.

BODTO Başkanı Mahmut Kocadon, Bodrum'da yiyecek içecek satışı yapılan lokanta, restoran, kafeteryalarda uygulanan yüksek fiyat politikasını eleştirdi. Kocadon, kendilerine bu yönde çok sayıda şikayet geldiğini ve kendini bilmez bir kaç esnafın turizmi kötü etkilediğini söyledi. Yaşanan olayın sadece Bodrum'da değil Türkiye'nin birçok turistik yerlerinde de olduğunu ifade eden Kocadon, şunları söyledi:

"Haddinden fazla fiyat almalar Türk turizmine gerçekten darbe vuruyor. Biz Bodrum olarak 28 tane yurtdışı fuarlarına gittik. Bodrum'u ve Türkiyeyi tanıtırken kendini bilmez bir esnaf arkadaşımız böyle üzücü olaylara sebebiyet verip bizim bir yılda yaptığımız tanıtımımız yerlere indirebiliyor. Bir kişinin yaptığını Bodrum'a veya Türk turizmine mal etmemek lazım. Bu işleri yapan arkadaşlarımızın biraz daha dikkatli olup Bodrum'u veya Türk turizminin adını lekelememek lazım" dedi.

Kocadon, bu konuda sadece BODTO'nun değil diğer kurumlarında harekete geçmesi gerektiğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu sadece Ticaret Odası'nın değil belediyenin ve kamunun da ortak çalışmalarıyla ve esnaf arkadaşlarla ortak toplantılar toplantılarla da bir araya gelmek lazım. Yoksa turizm kötü gidiyor. Bodrum'da maalesef turizm ve hizmet sektöründen anlamayan arkadaşlar buraya gelip turizme atılınca problem burada başlıyor. Anadolu'da başka bir iş yapan arkadaş buraya gelip turizmci oluyor. Sonuçlar maalesef ortada" dedi.

Kocadon, Bodrum'a oranla Yunanistan'da fiyatların daha uygun olduğu için çok sayıda Türk'ün Yunan adalarına gittiği iddialarına ise şu yanıtı verdi:

"Yiyecek fiyatlarında bir değişiklik yok ama sadece içkinin ucuzluğu toplam fiyatlara yansıtıyor. 35-40 avro kişi başı ödüyor. Ama bu fiyatı TL'ye çevirince Bodrumla eş değer fiyat oluyor. İnsanlar 35-40 avroyu TL gibi algılıyor. Avro'yu TL'ye çevirince 100-120 lira gibi bir fiyat çıkıyor. Bodrum'da da kişi başı fiyatlarda bu şekilde" dedi.

Kocadon, Bodrum'da faaliyet gösteren işletmelere ise "Lütfen biraz daha dikkatli olsunlar. Hem hizmet kalitesinde hemde fiyatın yüksekliği bakımından. Bodrum birden bire karalamayalım lütfen" çağrısında bulundu.