Can Atalay'ın Tahliyesini İstediler

Milletvekili seçilmesine karşın Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Can Atalay'ın cezaevinden çıkartılıp, milletvekilliği hakkının verilmesini talep eden Türkiye İşçi Partisi(TİP) Bodrum İlçe Örgütü, basın açıklaması yaptı.

Can Atalay'ın Tahliyesini İstediler

TİP Hatay Milletvekili seçilen ve Gezi davası kapsamında bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Can Atalay hâlâ tahliye edilmedi. Atalay’ın tahliye edilmesi için Bodrum’da Türkiye İşçi Partililer tarafından basın açıklaması yapıldı. 

Bodrum Belediye Meydanı'ndaki açıklamaya çeşitli siyasi parti ve STK'ların temsilcileri de katıldı. Katılımcılar ellerinde "Can Atalay'a Özgürlük", "Can Çıkacak Hakkını Savunacak", "Can Atalay Meclise" yazılı dövizler tuttular. 

Basın açıklamasını Bodrum İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Sinemis Atalay okudu. Atalay, şu ifadelere yer verdi;

"Yargıtay’da dava süreci devam ederken hukuksuzca cezaevinde tutulan Avukat Can Atalay, 14 Mayıs Milletvekilli Seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi’nden Hatay milletvekili seçildi. Seçim sonuçlarının kesinleşmesini takiben Can Atalay, avukatları aracılığıyla milletvekili mazbatasını aldı ve geçen cuma günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekili olarak kaydı yapıldı. Ancak seçilmiş vekilimiz, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nde esir tutulduğu için henüz milletvekili yeminini edemedi ve görevine başlayamadı. Can Atalay’ın tahliye edilmesi için avukatlarının Yargıtay’a yaptığı başvuru günlerdir yanıtsız bırakıldı ve yoldaşımız hala cezaevinde tutuluyor. Yaşanan durum her anlamda Anayasa’ya aykırıdır ve Yargıtay, Anayasa’nın emrettiği hükmü uygulamamakta ısrar etmektedir. Seçilmiş Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tutukluluk hâlinin devamı, hukuka aykırı bir şekilde, kişi hürriyeti ve güvenliğinin engellenmesi ve aynı zamanda seçmenlerin temsil edilme haklarının ihlali anlamına gelmektedir.
Çünkü Anayasa’nın 83. Maddesi’nde aynen şöyle yazmaktadır: 
“Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz.”

Can Atalay’ın seçilmiş bir milletvekili olarak yasama faaliyetlerine katılmasının önündeki engellerin kaldırılmasını, T.C. Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile koruma altında olan seçme ve seçilme hakkının derhal yerine getirilmesini bekliyoruz. Halkın iradesine saygı istiyoruz. Hukuka, adalete saygı istiyoruz. Hatay halkının iradesine saygı istiyoruz. Can Atalay’a özgürlük istiyoruz!"