ÇÖPE GİDECEK BALIKLAR HEDİYELİK EŞYA OLUYOR

Bodrum'da, ekmeğini farklı bir şekilde denizden çıkaran eski süngercinin ürettiği...

ÇÖPE GİDECEK BALIKLAR HEDİYELİK EŞYA OLUYOR
Bodrum'da, ekmeğini farklı bir şekilde denizden çıkaran eski süngercinin ürettiği hediyelik eşyalar yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Bodrum’da yaşayan ve yasaklanana kadar geçimini sünger avcılığından kazanan Hasan Totoz, ekmeğini denizden kazanmanın farklı bir yolunu buldu.

Balıkçıların ağlarına takılan ve ekonomik değeri olmayan bazı balıkları toplayan Totoz onları hediyelik eşyaya dönüştürüyor. Özellikle köpek balığı ve balon balığını balıkçılardan alan eski süngerci, onları farklı işlemlerden geçirdikten sonra tezgahında hediyelik eşya olarak satarak ekonomiye kazandırıyor.

Topladığı deniz ve midye kabuklarından da çeşitli ürünler ortaya çıkaran Hasan Totoz’un tezgahı yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Rüzgar çanlarından biblolara, anahtarlıklardan dekoratif ürünlere kadar çok farklı hediyelik eşyaların bulunduğu tezgahta fiyat aralığı ise 3 ila 150 lira arasında değişiyor.

Denizden çıkan her şeyi değerlendirdiklerini söyleyen Hasan Totoz, “Misal, denizden çıkan, ekmeğimizi denizden kazandığımız için balıkçılarımızın attığı köpek balığı, vatoz balığı, balon balığı onları da kurutup, değerlendirip hediyelik eşyaya dönüştürüyoruz. Bu işi yapmazsak zaten bu balıklar atılıyor yani yabana gidiyor. Onun için bunları değerlendirerek hem biz para kazanıyoruz, hem balıkçılarımız kazanıyor, hem de turistlerimize güzel bir şey sunmuş oluyoruz. Evet, köpek balığı, balon balığı bunlar çok ilgi görüyor. Bunların bazıları burada Türkiye’de de çıkmaya başladı zaten balıkçılarımızın ağlarında çıkıyor. Zehirli olduğu için onları güzelce temizleyip, tuzlayıp, kurutup turistlerimizin hizmetine sunuyoruz” diye konuştu.