ÇYDD Yaz Etkinlikleri Sona Erdi

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği(ÇYDD) Bodrum Şubesi Yaz Etkinlikleri’nin 23’üncüsü final gösterisiyle tamamlandı. 

ÇYDD Yaz Etkinlikleri Sona Erdi

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği(ÇYDD) Bodrum Şubesi Yaz Etkinlikleri’nin 23’üncüsü final gösterisiyle tamamlandı. 

ÇYDD Bodrum Şubesi’nin 23. Yaz Etkinlikleri 1 Temmuz günü başladı. Çok sayıda öğrencinin katıldığı etkinliklerde Pazartesi, Salı, Çarşamba günleri eğlenerek öğrenelim sloganıyla spor, resim, seramik, el becerileri, müzik, koro çalışmaları, edebiyat atölyesi, çocuklara felsefe, kodluyorum oynuyorum, drama çalışmaları, satranç ve deneyelim görelim eğitimleri gerçekleştirildi. 

Her Cuma farklı noktalarda gezilerin düzenlendiği etkinliklerde 6 hafta boyunca Bodrum Yarımadası’nın birçok yerini gezen, gezerken tarım, kültür, arkeoloji, coğrafya ve tarih bilgilerini geliştiren, barınaktaki hayvanlarla vakit geçirmekten, denizde yüzmeye kadar birçok duyguyu sevinci yaşayan ÇYDD’li çocuklar, çok çalıştılar, çok öğrendiler, çok eğlendiler. 

ÇYDD’li öğrenciler, 23. Yaz Etkinlikleri’nde öğrendiklerini Bitez Pazaryeri Belediye Tesislerinde gerçekleştirilen final gösterisiyle Bodrumluların beğenisine sundu. Gösteri alanında resim sergisi, kil çalışmalar, grafik tasarım çalışmaları sergilendi. Öğrenciler, etkinliklerde yazdıklarını Mandalin Öykü Gazetesi’nde yayınlayıp gazeteyi konuklara hediye etti. 

Etkinlikte öğrenciler alana ÇYDD’nin kurucusu Türkan Saylan’ın fotoğrafı ve “Çiçeklerini Soldurmayacağız” yazısı ile çıktılar. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam eden gösteride İlkin Tokay eşliğinde sahneye çıkan koro müzik dinletisi sundu, Ceren Yurt kendi yazdığı şiirini okudu, Ege Çıkın keman dinletisi sundu, Sudenaz Hötelek mekan betimlemesi yaptı, spor ve drama gösterileri yapıldı. Etkinlik sonunda öğrencilere teşekkür ve katılım belgeleri verildi. 

Final gösterisinde bir konuşma yapan ÇYDD Bodrum Şube Başkanı Meral Saraçbaşı, şunları söyledi:

“Biz 23 yıldır bu etkinlikleri yapıyoruz. 23 yıldır vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz. Neden vazgeçmiyoruz? Çünkü siz veliler biliyorsunuz, çocuklarımız giderek yalnızlaşıyor, kültürsüzleşiyor. Bizler ne kadar çabalarsak çabalayalım onlara güzel şeyler sunulmadıkça dünyaları daralıyor ve bir çok şeyi sanal alemden öğreniyorlar. Bilim ve bilişim kuşkusuz önemli ama doğru kullanıldığında. Ne yazık ki çok küçük yaşlardan itibaren onların eline verdiğimiz, vermediğimiz zaman da mutsuz oldukları için üzüldüğümüz çocuklarımızı istedik ki biraz o dünyadan koparalım. Bodrum gibi bir yerde doğanın olanaklarından yararlandıkları, güzel şeyleri birlikte yapabildikleri bir etkinlik olsun. Aslında bir anayasal hak olan herkese eşit eğitimin bir parçasını sunalım. Çünkü çocuklar iyi bir eğitim alamıyor, her şeyden eşit yararlanamıyor. Ama ÇYDD vicdanın sesi olmak zorunda. Bu çocuklarımıza eşit eğitim için elimizden geleni yapmak zorundayız.”