Deniz Müzesi Yayınları Sürüyor

Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi, pandemi döneminde devam eden canlı yayın programlarının üçüncüsü gerçekleştirilecek.

Deniz Müzesi Yayınları Sürüyor

Bodrum’un denizcilik tarihi, çocuk dostu müzeler ve sualtı arkeolojisi konuları, canlı yayınlarda konuların uzmanlarıyla bir araya gelinerek izleyicilere aktarılacak.

Bodrum Deniz Müzesi’nin duyurduğu canlı yayın programı şöyle;

22 Nisan, Çarşamba 16.00
Timuçin Binder
“Mezolitik Dönemden Günümüze Bodrum’un Denizcilik Tarihi 1”

23 Nisan, Perşembe 16.00
Canan Gürgen Gültaş
“Çocuk Dostu Müzeler”

24 Nisan, Cuma 16.00
Mehmet Bezdan
“Sualtı Arkeolojisi’nin Sözlü Tarihi”

22 Nisan Çarşamba günü saat 16.00’da Timuçin Binder’le yapılacak canlı yayında, “Mezolitik Dönemden Günümüze Bodrum’un Denizcilik Tarihi 1” konusu üzerine konuşulacak.İki bölüm halinde hazırlanan programın ilk bölümünde, üç bin yıldan geriye giden Bodrum denizciliğinin Osmanlı dönemine kadar olan geçmişi ana hatlarıyla konuşulacak. Bodrum’un Halikarnassos olarak doğuşu nispeten yeni olsa da, ondan önce de bu körfez denizcilik açısından faal bir yer ve bu faaliyetlerin geçmişini en az dokuz bin yıl öncesine gitmektedir. Buzul çağından Mezolitik Döneme, Neolitik Göç'ten Minos ve Miken Uygarlıklarına, Hellenistik Dönemden Menteşe Beyliğine, Dorlar, İonlar, Karyalılar, Rumlar, Müslümanlar, Şovalyeler ve konuyu aydınlatan bir çok başlık üzerine konuşulacak.

23 Nisan Perşembe günü saat 16.00’da müze Insagram hesabıyla ortak canlı yayına katılacak diğer bir isim ise Beşiktaş JK Müzesi Direktörü, Müzecilik Meslek Kuruluşu Başkanı Canan Cürgen Gültaş. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladığımız bu güne özel “Çocuk Dostu Müzeler” konusu üzerine konuşulacak. Çocuk dostu müzeler, kültürün sürekliliği ve korunmasının en temel gerekliliği olan "bilmek" ve "sevmek" durumunu çocuklara aktarabilen müzelerdir. Hem koleksiyonların bilgisine hem de o koleksiyonu oluşturan nesnelere erişimlerini sağlayabilmek; çocukların farklı kültürleri öğrenmeleri, bilmeleri, sevmeleri ve giderek koruma bilincinin oluşması adına müzeler neler yapmalı, neler yapıyor? sorularına canlı yayında cevaplar aranacak.

24 Nisan Cuma günü gerçekleşecek canlı yayın konusu ise “Sualtı Arkeolojisi”. Arkeolog, Yazar ve Editör Mehmet Bezdan, müzelerde ve eğitim kurumlarında denizcilik arkeolojisi ve kültürel miras alanında eğitimler ve konferanslar vermektedir. Cuma günü yapılacak canlı yayında, Bezdan, Türkiye'nin sualtı arkeolojisindeki yeri, sualtı arkeolojisinin sözlü tarihi, yazarın "Derinlerdeki Portreler" kitabı, denizcilik arkeolojisinin kültür mirasındaki yeri, kültürel varlıklarımız ve denizcilik müzelerimiz üzerine bir konuşma gerçekleştirecek. Bezdan'ın "Derinlerdeki Portreler" kitabı, denizcilik tarihinin yazıldığı Anadolu kıyılarının binlerce yıllık tarihini anlatan insanların hikayesini anlatıyor. Bu özel çalışma, şimdiye dek ABD Kongre Kütüphanesi, Smithsonian Institution Libraries, Princeton, Harvard, Stanford, Columbia, Cornell, Michigan, California Chicago, Sorbonne Üniversiteleri, Boston Public ve Louvre Müzesi kütüphanesine kabul edildi.

Canlı yayınlar, müze Instagram hesabı olan @bodrummaritimemuseum üzerinden belirtilen gün ve saatlerde yapılacak.