Malakoloji Sempozyumu Başladı

Bodrum’da düzenlenen Uluslararası Malakoloji Sempozyumu başladı. Omurgasızlar zoolojisinin yumuşakçalarla ilgilenen branşı olan Malakoloji sempozyumunda bilim insanlarınca 28 sunum yapılacak.

Malakoloji Sempozyumu Başladı

Bodrum Belediyesi'nin ev sahipliğinde, Bodrum Deniz Müzesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi iş birliğinde, 25-28 Ekim 2022 tarihlerinde Uluslararası Malakoloji Sempozyumu gerçekleştiriliyor. 

Malakoloji alanında önemli katkılar sağlamış bilim insanları; araştırıcılar, denizel, karasal ve tatlı su yumuşakçalarının (Mollusca) biyolojik, ekolojik, taksonomik ve dağılım özelliklerinin yanı sıra, bunların yetiştiriciliği ve avcılığı konularında ve arkeomalakoloji alanında orijinal çalışmalarını İngilizce olarak sunuyor. 

Diamond of Bodrum Hotel'deki sempozyuma Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, Portekiz, İspanya ve Rusya’dan bilim insanları katılıyor. Sempozyumun açılışına bilim insanlarının yanı sıra Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt da katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, sempozyumun müzeye binlerce deniz kabuğu bağışında bulunan Hasan Güleşçi anısına düzenlendiğini söyledi. Cambazoğlu, konuşmasının devamında etkinliğe katılamayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın mesajını da okudu. Müze olarak bölgenin denizcilik tarihi üzerine çalışmalar yaptıklarını aktaran Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, “Müzede çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Denizcilik koleksiyonlarımızın yanı sıra yayınevimiz aracılığı ile kitaplar yayımlıyoruz. Koleksiyonumuzdaki en büyük bağışçılardan biri yaklaşık 6 bin deniz kabuğunu müzemize bağışlayan Hasan Güleşçi. Kendisi aynı zamanda müzemizin kurucularından biridir.” dedi. 

Uluslararası sempozyumu gerçekleştirmek için pandemi öncesinde girişimlerde bulunduklarını söyleyen Cambazoğlu, “Pandemi sonrası Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile bir araya gelip sempozyum üzerine çalışmaya başladık. Amacımız bu sempozyumu geleneksel hale getirmek. Konuşmamı sonlandırırken bu sempozyumda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 

Cambazoğlu’nun ardından kürsüye gelen Doç. Dr. Bahadır Önsoy, sempozyumun akışı hakkında bilgiler aktararak “Sempozyumda 7 konuşmacı, 28 sunum olacak. Bugün öğleden sonra Bodrum Deniz Müzesi’nin ziyaret edeceğiz.”dedi. 

Programda Hasan Güleşçi’nin torunu Koç Üniversitesi öğretim üyesi Murat Can Bilgincan sempozyuma online olarak bağlanıp bir konuşma yaptı. 

Sempozyum, sunumlarla devam etti. 

MALAKOLOJİ NEDİR?

Malakoloji, omurgasızlar zoolojisinin yumuşakçalarla ilgilenen branşıdır. Yumuşakçalar tür sayısı bakımından eklem bacaklılardan sonraki en büyük hayvan grubudur. Salyangoz, sümüklüböcek, deniz tarağı, ahtapot, kalamar ve çoğu kabuklu olan birçok hayvan bu gruba dahildir. Malakoloji bir alt dalı konkoloji yumuşakçaların kabuklarıyla ilgilenir. Malakoloji Yunanca "yumuşak" anlamına gelen malakos, ve -loji anlamına gelen -λογία kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur.