DÖRT KUŞAKTIR ŞEKER ÜRETİYORLAR

Birinci Dünya Savaşında, Arabistan'da İngilizlere esir düşen Hacı Mehmet'in orada...

DÖRT KUŞAKTIR ŞEKER ÜRETİYORLAR
Birinci Dünya Savaşında, Arabistan'da İngilizlere esir düşen Hacı Mehmet'in orada öğrendiği şeker yapımını, şimdilerde dördüncü kuşak torunu devam ettiriyor.

Vatani görevini yaptığı sırada esir düşen Güreceli Hacı Mehmet, tutulduğu yerde öğrendiği şeker imalatını 1920'li yıllarda geri döndüğü Bodrum'da geçim kaynağı olarak yapmaya başladı. O yıllarda ürettiği el yapımı şekerleri eşek sırtında düğünlere giderek satan Hacı Mehmet, bir dönem sonra şeker yapımını oğluna öğretti.

Yıllar içinde Bodrumlu Şekerci olarak tanınan Gürece Mahallesindeki aile şimdilerde Hacı Mehmet'in torunu Mehmet Sarıer ve oğlu Kemal Sarıer'in aynı yöntemle ürettiği şekerlerle tanınıyor. Gürece Mahallesindeki imalathanede hijyenik koşullarda üretilen değişik aromalardaki şekerler özenle paketlenerek satışa sunuluyor.

Dedesinin mesleğini devam ettiren ve ustalığı oğluna bırakan Mehmet Sarıer kuşaklar boyu yaptıkları şekerin patentini aldığını belirterek şunları söyledi:

"El yapımı şekerlerimizde hiç katkı maddesi yok. Naneli, limonlu, çilekli, elmamlı, mandalinalı şekerler yapıyoruz. Şuanda oğlu dördüncü kuşak şeker yapmaya devam ediyor. Oda oğullarına öğretecek böyle devam edeceğiz. Şekerlerimize kattığımız esansları kendimiz yapmayı düşünüyoruz. Bunu da yaptığımız zaman şekerlerimiz yüzde yüz doğal olacak." dedi.

Bugünlerde şeker üretimini yapan Dördüncü kuşak torun Kemal Sarıer ilerleyen günlerde internet üzerinden yapacakları satışlarla ürünlerini daha geniş bir yelpazede satışa sunacaklarını belirterek geçmişinden gelen bu mesleğe çocuklarına aktaracağını söyledi.

Muhabir: Selçuk Şimşek