Engelli Vatandaşı Rencide Eden Uyarı!

Bodrum’da yürüme engelli bir vatandaş, D-Marin’in ticari alanına akülü engelli aracıyla girmemesi konusunda uyarılmasına tepki gösterdi.

Engelli Vatandaşı Rencide Eden Uyarı!

Yürüme engeli bulunan Turgutreis Engelliler Kültür Sanat Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (ENGENÇDER) Kurucu Üyesi ve Engelli Temsilcisi Ali Peltek, bugün Turgutreis D-Marin’deki engelli tuvaletini kullanıp sahile doğru çıktığı sırada güvenlik görevlileri tarafından bir daha D-Marin’in ticari alanı içerisine akülü aracıyla girmemesi konusunda uyarıldı. 

Güvenlik görevlisi ile kısa bir tartışma yaşayan o anları cep telefonu ile kayıt altına aldı. Görüntülerde güvenlik görevlisinin Ali Peltek’in engelli olduğunu ifade etmesine rağmen ticari alana aracıyla alınamayacağı dile getiriyor.  

Daha önce de birkaç kez D-Marin’in ticari alanına akülü engelli aracıyla alınmak istenmediğini dile getirerek tepki göstererek şunları dile getirdi:

“Burası D-Marin. Ben yıllardan beri buranın engelli lavabosunu kullanıyorum. Şu yaşadığım olay defalarca başıma gelmesine rağmen bugünkü güvenlik arkadaşın tavrı beni bu işe yöneltti. Engelli aracımla Engelli aracımla D-Marin’in bu güzergahına giremeyeceğim söylendi. Nedenini sorduğumda yönetmelikte böyle bir şey olduğunu söyledi. Güvenlik müdürünün yanına gittim. O da ‘Biz yönetmelik gereği engellilerin akülü araçlarıyla buradan geçişine izin vermiyoruz. Orada pusetler oluyor’ dedi. D-Marin kamuya ait bir yere 1999 yılında yap-işlet-devret modeliyle yapılmış ve halkın kullanımına arz edilmiş bir yer. Rencide olduğumu hissettim. Haklarımızda ne kadar geriye gidiş olduğunu hatırlattı. Kamusal alanda erişilebilirlik diye devletin garantörlüğünde bir kriterimiz var. Gönül şunu istiyor; bütün kamu kuruluşlarına gidebiliyoruz. D-Marin gibi köklü bir işletmenin böyle bir karar almış olması gerçekten esef verici. Kınıyorum, üzülüyorum. Takdiri kamuoyuna bırakıyorum.”

D-Marin’den yapılan açıklamada ise güvenlikçilerin Peltek’in engelli olduğunu fark etmedikleri iddia edildi.