'Sesimizi Duyan Var Mı?'

Alp Arbak Yazdı; "Sesimizi Duyan Var Mı?"

'Sesimizi Duyan Var Mı?'

Hafta sonu sosyal medyada bir paylaşım dikkatimi çekti. Bir şoför esnafı arkadaş, korsan taşımacılık yapan birkaç kişinin sms’lerini paylaşmış. Sms’de ki telefonu aradım. “Ortakent’ten Bodrum’a gideceğim” dedim, fiyatını sordum. Bana bir fiyat verdi ve çok geldiyse pazarlık yapabileceğini de söyledi. Verdiği fiyat tabi ki resmi taksi ücretlerinden çok daha düşüktü.

Bazı ortamlarda da çeşitli kişilerden bu korsan taksileri yoğun olarak kullananlar olduğunu duydum.

Sadece taksi değil, havaalanı transferi, şehirlerarası yolculuk gibi birçok korsan taşımacı var.

Tanıdığım bazı şoför esnafı arkadaşlarımı aradım. Tabiri caizse, bir dokunup bin ah işittim.

Sen o kadar yatırım yap, devlete vergini öde, kriterleri karşılamak için para üstüne para öde, her şeyin yasal olsun, birileri gelsin senin bu emeğinin üzerine korsan taşımacılık yapsın.

Olacak iş değil!

İşin daha da vahimi, şoför esnafı artık patlama noktasına gelmiş. Her an bir olay patlak verebilir ve istenmeyen durumlar yaşanabilir!

Kendilerinin iddiasına göre denetimler, alınan önlemler yetersiz. Yeterli kontrol yapılamıyor. Korsan Bodrum’da adeta cirit atıyor.

“O kadar kişiye gittik” diyorlar, “kimse yeteri kadar ilgilenmedi. Koronavirüs yüzünden dolayı zaten çok mağduruz. Bir de korsan taşımacılık bu kadar arttı. Bizim gördüğümüzü yetkililer görmüyor mu? Bu işin içinde başka bir iş var” dediler.

“Sosyal medyadan bağırdık; Sesimizi duyan var mı diye. Birilerinin artık bir önlem alması gerekecek, yoksa bu işin sonu kötü. Bizde mi korsana başlayalım” şeklinde yakınmalarına devam ettiler.

Çok haklılar!

Sakın “Bodrum’da taksi ücretleri pahalı. Bu yüzden korsan taşımacılık arttı. Kimse taksiye binmiyor. Ulaşım çok pahalı” demeyin. Bunlar doğru ama çözüm merci sadece şoför esnafı değil. Bu işin çözümü aslında hepimiziz. Sıkıntılarımızı ilgili kişilere bir bütün olarak iletebilirsek çözüm daha da kolay olur.

Bu konuda bir an önce bir şeyler yapılmalı. Aksi takdirde şoför esnafı patlama noktasında. Allah korusun bir kavga ya da istenmeyen başka bir şey yaşanmadan denetimler artmalı, birileri elini taşın altına koymalı.

Hadi duyun artık şoför esnafının sesini…