Bodrum’dan 1 Mayıs Çağrısı...

Bodrum’da sendikalar ve siyasi partiler, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda Muğla’da buluşma çağrısı yaptı.

Bodrum’dan 1 Mayıs Çağrısı...

1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları bu yıl da Muğla’nın Menteşe’de ilçesinde yapılacak. Bodrum’daki sendikalar ve siyasi partiler, 1 Mayıs Çarşamba günü Menteşe Sosyo-Kültürel Alan’da yapılacak mitinge davette bulundu.

Bodrum Belediye Meydanı’nda yapılan basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Bodrum Temsilcisi Şükriye Akengin, 1 Mayıs günü saat 11.00’da toplanma yerinin Akyol Pazar Yeri olduğunu söyledi. “Emeğimiz ve geleceğimiz için 1 Mayıs’ta alanlara” diyen Akengin, açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Hayatımızı sürdürülebilir kılan tüm ihtiyaçlarımızın yaratıcısı olan emeğin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı bu yıl çok önemli bir tarihsel eşikte kutlayacağız.

Yıllardır artarak devam eden ekonomik krizin etkilerinin artık neredeyse zirve yaptığı, sömürünün alabildiğine derinleştiği, iktidar zorbalığının hayatımızın her alanını kabusa çevirdiği koyu bir karanlığın içinden geçiyoruz.

20 yılı aşkın süredir ülkeyi yöneten ve yaşadığımız bu karanlığın tek sorumlusu olan siyasi iktidar her zaman olduğu gibi tozpembe bir ülke tablosu çizmekten vazgeçemiyor. Tek adam rejimi altında parti organı gibi çalışan devlet kurumları, yandaş sermaye kesimlerinin kontrolündeki basın kuruluşları ve arsız bir çığırtkanlık içindeki iktidarın sosyal medya trolleri sistematik bir çabayla gerçeklerin üzerini örtmeye çalışıyor.

İktidarın süslü yalanlarının, çıplak gerçeğin üstünü örtmesine izin veremeyiz. İliklerimize kadar hissettiğimiz yakıcı sorunlarımızı ve bunun altında yatan nedenleri, kazanılmış haklarımızın özgürce kullanımı, yeni ve zaruri taleplerimizi, emekçilerin, ezilenlerin, yoksulların sesini hep bir ağızdan dile getirmek zorundayız.

Bu ülkenin bizlere sağladığı olanaklar ile eğitim görerek çeşitli meslekler edinmiş bizlerin ülkemize ve gelecek nesillerimize karşı sorumluluğu olduğuna inanıyoruz. Bize dayatılan bu baskı ve sömürü düzenine karşı emekçilerin hakları için, adalet için, özgürlük için, demokrasi için, barış için ve elbette eşitlik için sesimizi yükseltmek ülkemizin geleceğine karşı sorumluluğumuzun gereğidir.

Ülkemize karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek, geleceğe olan umudumuzu birlikte büyütmek için 1 Mayıs 2024’te meydanlara çıkmaya, yeni bir başlangıç ve umutlu bir gelecek için kortejlerde omuz omuza olmaya davet ediyoruz.”