Engelliler Haftası Farkındalık Etkinliği

10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası kapsamında Bodrum’da çeşitli okulların katıldığı kortej yürüyüşü ve etkinlikler düzenlendi.

Engelliler Haftası Farkındalık Etkinliği

10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası kapsamında bugün sabah saatlerinde Bodrum Eski Otogar’dan bando eşliğinde kortej yürüyüşü ile İskele Meydanında etkinlikler düzenlendi. 

Etkinliklere Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci’yi temsilen Başkan Yardımcısı Tanju Aksu, meclis üyeleri, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Aslan Korkmaz, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Gökhan Kurgan, Sahil Güvenlik Bodrum Karakol Komutanı Binbaşı Raşit Gödelek, Bodrum Sağlık Vakfı Başkanı Numan Balaban, özel gereksinimli bireyler ve aileleri katıldı.

İskele Meydanında düzenlenen etkinlikler, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Yahşi Özel Eğitim Uygulama Okulu Özel Eğitim Öğretmeni Melek Yılmaz, şunları dile getirdi;

“10-16 Mayıs Engelliler haftası özel gereksinimli çocuk ve bireyleri tanımamız görmemiz ve onlara dokunabilmemiz için Birleşmiş milletler tarafından oluşturulan bir farkındalık zamanıdır. Ben otizmli çocukların öğretmeni olarak bugün onları tanıtmak istiyorum. Otizmli bireylerde sosyal beceriler sınırlıdır, tekrarlayan davranışlar çok görülür. Konuşarak iletişim kurmak zordur. Eğer onların dünyasına dokunmazsak, onlara eğitim ve çevre desteği sağlayamazsak maalesef ki o sınırlı dünya tüm gerçekleri olur. Bizim farkındalığımız bu sınırları genişletmek, hatta sınırları kaldırmak olmalıdır. Tüm özel gereksinimli bireyleri renkler gibi düşünün. Renkler ışığın yansıması ile fark edilir. Işık yoksa renk de yoktur yağmur sonrası güneş ışınları olmazsa gökkuşağının görünür olmadığı gibi. Karanlıklar ışık olduğunda aydınlanır. Bizleri toplum olarak ışık gibi düşünün. Eğer onların varlıklarını neye ihtiyaç duyduklarına yaşadıklarını görmezsek özel gereksinimli bireylerin renkleri yok olur. Sadece bir gün, bir hafta spot ışığı altında renkleri tanıyamayız. Emin olun gözden ırak olan gönülden de ırak oluyor. Her gün güneş gibi ışığımızla özel gereksinimli çocukların bireylerin renklerini görelim fark edelim. Bir gün bir hafta değil her gün ışığımız tüm özel gereksinimli bireyleri kuşatsın ve onlar da bizi kendi renkleri ile tanıştırsın. Gelin onlarla birer renk olalım.”

Bodrum Yarımadasında bulunan eğitim kurumları ile kurs merkezlerinin hazırladığı gösteriler, danslar, şiir dinletileri ile devam eden etkinliklerde öğrencilerin “Bana Bir Masal Anlat Baba” şarkısını işaret diliyle söylemesi ilgi gördü. 

Etkinlikler kapsamında Bodrum Kalesi Haluk Elbe Sanat Galerisinde, Yahşi Özel Eğitim İş Uygulama Okulu öğrencilerinin seramik ve resim sergisi açıldı.