"GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BODRUM'DA KADIN OLMAK"

Anılarla Bodrum Sözlü Tarih Çalışma Grubunun her ay düzenlediği toplantılardan bir...

Anılarla Bodrum Sözlü Tarih Çalışma Grubunun her ay düzenlediği toplantılardan bir yenisi gerçekleştirildi.

Bodrum Belediyesi Meclis Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, sözlü tarih çalışma grubu adına Nuran Yüksel başkanlık yaptı. 16. kez düzenlenen etkinlikte, "Geçmişten günümüze Bodrum'da kadın olmak" konusu anlatıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Yüksel, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Trafo restoranda bir sergi açtıklarını ve bu sergiye Bodrumlular tarafından yoğun ilgi gösterildiğini söyledi.

Yüksel, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu sergiye gösterilen ilgiden gerçekten çok mutlu olduk. Tahmin ettiğimizden çok daha fazla coşkulu geçti ve yüzlerce Bodrumlu sergimizin açılışına geldi. Tam bir izlenme yapamadıkları için hergün akın akın ziyaretçi akınına uğruyor. Gözyaşları içerisinde eski anılarını katarak bir zaman tünelinde büyüklerimiz yolculuk ediyor" dedi.

Gezi parkı olaylarında yaralanan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını kaybeden Berkin Elvan'ı da anan Yüksel, şöyle konuştu:

"268 gündür gezi direnişinde bir polis kapsülüyle öldürülen Berkin oğlumuzu dün kaybettik. 16 yaşındaki çocuğumuz 16 kiloya düştü. O bir fidandı o bir andı ve gezi direnişi ülkemizin bir uyanışıydı bize göre. Berkin oğlumuz evine ekmek almaya fırına giderken öldürüldü. Yaşama tutunamadı o bir fidandı gitti" dedi.

Daha sonra Anılarla Bodrum Sözlü Tarih Çalışma Grubunun hazırladığı "Türkiye Cumhuriyeti devrimi" adlı bir slayt gösterisi sunuldu.

Slayt gösterisinin ardından toplantıya katılan Bodrumlu kadınlar önce kendilerini tanıttı ardından da Bodrum'da kadın olmayı anlattılar.