GELENEKSEL YÖNTEMLERLE YARIŞTILAR...

Bodrum’da “5. Geleneksel Balık Avı Festivali” gerçekleştirildi. Etkinlikte en büyük...

GELENEKSEL YÖNTEMLERLE YARIŞTILAR...
Bodrum’da “5. Geleneksel Balık Avı Festivali” gerçekleştirildi. Etkinlikte en büyük ve en çok balık tutanlara ödüller verildi.

Bodrum Yarımadası Yalıkavak Sportif ve Amatör Balık Avcıları Derneği (BORABDER) tarafından Bodrum Belediyesinin destekleriyle Balık Avı Festivali gerçekleştirildi. Büyük kiremit, Gemi taşı, Kargı Adası ve Yalıkavak koyları içerisinde yapılan festivale iş adamı Cefi Kamhi'nin de aralarında olduğu 12 teknede 100'e yakın amatör balıkçı katıldı.

Akşam saatlerine kadar balık tutma yarışmasının ardından yarışmacılar Yalıkavak Liman İskelesine geldi. Burada en çok ve en büyük balığı tutan amatör balıkçılara ödülleri verildi.

BORABDER Başkanı Mustafa Uyar, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, etkinlikte geleneksel balık avlama tekniği olan 3 en fazla 4 iğneli olta ile avlanıldığını belirterek şunları söyledi;

"Onun dışında bir sisteme izin verilmedi. Standart dışı balıklar ise denize bırakıldı. Yarışmadaki amacımız insanları eğlendirmenin dışında, onlara balık tutma bilgilerini aktarabilmek. Balık avcılığı kültürümüz maalesef sıfır noktasında. Bu işin bir zevk ve hobi olduğu, artık bunun bilinçli bir şekilde ilkokuldan itibaren hatta ana sınıfından itibaren ders olarak verilmelidir diyoruz" dedi.

Organizasyona katılan iş adamı İşadamı Cefi Kamhi organizasyonun çok başarılı geçtiğini belirterek "Bu yarışların amacı, amatör balıkçıların biraraya gelerek keyif duymasıdır. Yakaladığımız balıklar mercan ve çipura gibi balıklar. Bu işte bilek ve beceri çok önemli. Ben de 5 kilo 800 gram balık yakaladım” dedi.

Festival kapsamında Yalıkavak iskelesinde kurulan alanda da çeşitli gösteriler sunuldu.