Gençler Simülatörlerle Eğitiliyor

Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu, öğrencilerine sanayi ve teknoloji ile iç içe mesleki ve teknik eğitim fırsatı sunarak, istihdama kazandırma çalışmaları yapılıyor.

Gençler Simülatörlerle Eğitiliyor

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında Meslek Yüksekokulu ile sektördeki proje ortakları tarafından desteklenen Mavi Nesil projesinde tedarik edilecek Kaynak ve Boya Simülatörlerin Tanıtımı Meslek Yüksekokul müdürü Prof.Dr.Tuncay Kuleli ve akademik personelin katılımıyla okulda yapıldı.

Yapılan simülatör tanıtımında, sanal gerçeklik ortamında gaz altı (MIG-MAG), elektrik ark (SMAW), özlü tel (FCAW) ve tungsten ark (TIG) kaynak metotları ile simülatör yazılımının özellikleri tanıtıldı, kaynak metotları bölüm hocaları tarafından da test edildi. Alın, köşe ve boru kaynakları için iş parçaları gösterildi, sistem ara yüzü ve özellikleri öğretim elemanlarına aktarıldı. Ayrıca aynı toplantıda, sanal gerçeklik ile simüle edilmiş farklı atölye ortamlarında boya yapılmasına olanak sağlayan boya simülatörü de tanıtıldı, öğretim elemanları tarafından farklı iş parçalarının boyanması ile simülatör test edildi. 

Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu’ndan yapılan açıklamada şunları dile getirdi:

“Meslek Yüksekokulumuzda bilgisayar tabanlı, bilgi-iletişim destekli ve uygulamalı eğitim sistemi, öğrencilerin özel olarak simüle edilen ortamlarda teorik kaynak ve boya bilgilerini kullanarak pratik yapmalarına olanak sağlamaktadır. Gemi ve yat inşaatı sektörünün nitelikli eleman talebi doğrultusunda tedarik edilecek kaynak ve boya simülatörleri sayesinde; geleneksel uygulamalı eğitimlerdeki gibi herhangi bir malzeme ve enerji kaybı oluşmadan öğrencilerin ve kursiyerlerin kaynak ve boya kabiliyetlerinin arttırılması mümkün olacaktır. Kaynak ve boya simülatörleri; farklı uygulama yöntemleri, farklı uygulama pozisyonları ve çeşitli iş parçaları ile çalışmaya olanak sağladığından, artırılmış gerçeklik ortamında mesleki uygulama kabiliyetlerinin hızlı ve verimli bir şekilde gelişmesine yardımcı olması hedeflenmektedir.

Yat Kaptanlığı ve Gemi İnşaatı eğitiminde dünya standartlarını yakalamak üzere, bilim ve teknoloji ışığında yüksek nitelikli bir eğitim anlayışıyla devam ettiğimiz 2021-2022 eğitim-öğretim yılında öğrencilerimizi son teknoloji çağdaş ve modern ekipmanlarla tanıştırmak ve bu ekipmanları verdiğimiz eğitimin bir aracı haline getirmekten büyük onur duyduğunu ifade eden Yüksekokul Müdürümüz Prof. Dr. Tuncay Kuleli’ye çalışmalarından ötürü teşekkür ediyoruz.”