Arkalarında Eşyalarını Bırakıp Gidiyorlar

Bodrum'dan Yunanistan'ın Kos Adası'na geçen göçmenlerden geriye sadece eşyaları kalıyor. Göçmenlerin bota binerken ağırlık yapmaması için sahile bıraktıkları eşyaları ise başka göçmenler tarafından alınıyor.

Arkalarında Eşyalarını Bırakıp Gidiyorlar

Türkiye'nin sığınmacıların Avrupa'ya gitmesi için sınır kapılarını açmasıyla birlikte Ege Denizi'nde de hareketlilik yaşanmaya başladı. Sınır kapılarından geçemeyen sığınmacılar gözlerini Ege Denizi'ne dikti. Ölümü bile göze alarak Yunan adalarına deniz yoluyla geçmeye çalışan sığınmacılar, aldıkları botlara binerek umut yolculuğuna başlıyorlar. 

10 kişilik botlarla karşıya geçmeye çalışan sığınmacılar bot ağırlık yapmaya başladığında ise yanlarında getirdikleri bazı eşyalarını sahile bırakarak umut yolculuğuna çıkıyor. Sahile atılan sırt çantalarının ise başka sığınmacılar tarafından alındığı gözleniyor.

Yanlarına hiçbir eşya almayan sığınmacılardan bazıları karşıya geçmeyi başarırken, bazıları ise Yunan Sahil Güvenlik kuvvetlerince engellenince ya da Türk Sahil Güvenlik ekiplerine yakalanarak dönmek zorunda kalıyor.