Gökmen'den İmar Planları Eleştirisi

Ortakent’teki 1 milyon 102 bin metrekarelik alanın Özelleştirme İdaresi tarafından imara açılmak istenmesi ile ilgili tartışmalara katılan AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, Muğla Büyükşehir ve Bodrum Belediyelerini kendi yaptıkları imar planları nedeniyle sert sözlerle eleştirdi.

Gökmen'den İmar Planları Eleştirisi

Bodrum Belediyesi öncülüğünde geçen hafta biraraya gelen siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri kentsel yeşil alan olan bu bölgenin özelleştirme ile yapılaşmaya açılmaması için ortak basın toplantısı düzenlemişti. 

Konu ile ilgili tartışmalara katılan AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Biz artık birilerine yaranmak için, talimatla yapılan açıklamalara alıştık. Ama beklerdik ki, bu açıklamalarda mangalda kül bırakmayanlar, dönüp aynaya baksın ve karşı çıktıkları konular hakkında Bodrum Yarımadası’nın hemen her yerinde kendileri neler yapmış, nasıl bir çelişki içinde olmuş, Bodrum’u nasıl mahvetmiş, bir açıklasın!

Siz bunları söyleyemezsiniz. Cesaret edemezsiniz.

Bodrum Belediyesi, hazine arazileri satışlarından aldığı %30 payı kasasına koyduğunda sesini çıkarmıyor ama medyaya gelince bol bol konuşuyor!

Ama biz CHP’li Muğla ve Bodrum belediyelerinin de aslında çok iyi bildiği tüm çelişkileri sormak ve hatırlatmak istiyoruz;

Bodrum Belediyesi’nin BOTAV ve Rus işadamlarıyla ortak hareket ederek, Ortakent’te bulunan 69 dönüm hazine arazisini Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden istemesi ve bakanlıktan imar yetkisi istemesini nasıl açıklayacaksınız? 49 yıllığına talep ettiğiniz bu arazide yoğun yapılı otel, spor salonları, ticari alanlar ve konutlar yapılmasıyla ilgili neden uğraşıyorsunuz? Hani siz imara karşıydınız? Neden bu alanı imara açtırmak istiyorsunuz? Üstelik açıklamanızda Ruslarla ortak olan BOTAV yöneticileri de yer aldı. Bu nasıl bir çelişki, nasıl bir tuhaf ilişkiler yumağı?!

Basın açıklaması yaptığınız, “İmara karşıyım” dediğiniz arazi için daha önceki belediye yönetimi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na nasıl bir plan sundu? Bu plan çalışması sizin döneminizde devam etmedi mi? Karşı çıktığınız bu arazi de nasıl bir imar durumu istendi? Peki şimdi ki imar durumu nedir? Partinizin yönettiği zaman yapılan ve sizin döneminizde de devam eden imar çalışmalarına karşı çıkmadınız da, şimdi neye dayanarak bu açıklamaları yapıyorsunuz? Bu nasıl bir çelişkidir? 

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Turgutreis’te geçen yıl imara açılan, Bodrum Belediyesi’nin de onayladığı 43 milyon 970 bin metrekare arazi içinde belediye olarak bir karşı duruş sergileyip, tepki verdiniz mi? Siz nasıl imara karşısınız da yaklaşık 44 milyon metrekare arazinin imara açılmasına tepki vermiyor hatta onaylıyorsunuz? Bu nasıl bir çelişkidir?

Çevreye çok duyarlı olduğunuzu söylüyorsunuz, gerçekten bu söyleminizde samimi misiniz? Eğer öyleyse bugüne kadar defalarca gündeme getirdiğimiz Gümbet, Yalıkavak, Turgutreis, İslamhaneleri, Mumcular, Bodrum ve Ortakent’te arıtılmadan doğaya ve denize bırakılan lağım suları için neden tek bir kelime bile etmediniz? Bu lağım sularının doğaya ve denize bırakılması kadar büyük çevre katliamlarına neden sessiz kaldınız?

Ortakent’le ilgili yapılan açıklamada yer alan kişi ve kurumlar yukarıda saydığımız katliamlara, tuhaflıklara hep sessiz kaldılar. Bu mu çevre sevgisi, bu mu Bodrum sevgisi? İşine gelene tepki ver, işine gelmeyen katliamlara, rezilliklere sessiz kal. 

Aklınız sıra bu sayede Bodrum’un gözünde itibar kazandığınızı sanıyorsunuz. Ama siz bu açıklayamadığınız çelişkilerle aslında Bodrum’u kandırıyor, misliyle yaptıklarınızın üzerini örtmek için gündem yaratıp, göz boyuyorsunuz. Bugüne kadar bu konularda başarılı oldunuz. Sahte gündemler yaratıp Bodrum’u parsel parsel mahvettiniz ve yaptıklarınızın üzerini bu sahte gündemlerle örttünüz.

Haklı olduğumuzu siz de çok iyi biliyorsunuz. Zaten Bodrum’un durumu da ortada. On yıllardır rant uğruna inanılmaz yapılaşmaya göz yuman, bu yapılaşmaya paralel olarak alt yapıyla ilgili çivi bile çakmayan CHP zihniyeti, şimdi de günah çıkarmak istiyor. Siz önce on yıllardır Bodrum’u nasıl bu hale getirdiniz onun hesabını verin.”