Gönüllü Dalgıçlar 300 Kg Atık Çıkardı

Bodrum’da gönüllü dalgıçlarca yapılan deniz dibi temizliğinde yaklaşık 300 kilogram atık çıktı.

Gönüllü Dalgıçlar 300 Kg Atık Çıkardı

Bodrum Belediyesi ile gönüllü dalgıçlar tarafından Bodrum’da deniz dibi temizliği yapıldı. “Denize en çok mavi yakışır” sloganıyla Bitez Koyu’nda gerçekleştirilen deniz dibi temizliği etkinliğine 6 dalgıç katıldı. Denizden çıkarılan atıklar lastik bota alınarak rıhtıma getirildi. 

Rıhtıma çıkarılan atıklar, burada bir süre sergilendi. Denizden çıkanlar arasında araba lastikleri, meyve sebze kasaları, teneke kutular, balıkçı ağları gibi atıklar vardı. Bir süre sergilenen atıklar, Bodrum Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne götürüldü. 

Bodrum Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'nde görevli Çevre Mühendisi Numan Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinliğin bu yıl altıncısını düzenlediklerini, temizliğe yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bir süre ara verdiklerini söyledi.

Sevim Altıner adlı vatandaş ise gördüğü atıklara yönelik tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Bizim de dikkat etmemiz lazım. Sadece bu gençlerin değil. Teşekkür ederiz hepsine, sağolsunlar. Gönülllüler herhalde. Ne söyleyeyim. Evvela kendimizi terbiye etmemiz lazım. İyi terbiye etmemiz lazım. Başka bir şey değil. Birbirimize saygılı olmamız lazım. Bakın şu maskede bile bana bir şey olmaz diyor hala bazı vatandaşlar. Olur kardeşim. Hepimize olur. Hepimizin çöp gördüğünde, benim 5 yaşındaki torunum burada çöp topladı. Öyle yetiştiriyoruz. Biz öyle gördük. Bakar mısınız? Buradan çıktı galiba bu çöp. Vallahi Allah kolaylık versin hepinize çocuklar. Yani sağlıkçılar başta olmak üzere bütün gönüllülere sonsuz teşekkürler. Bu kadar yapabiliyoruz. Elimizden geldiğince de birbirimize dikkar ediyoruz. Saygılı oluyoruz. Bunu yapmak zorundayız.”

Dalgıçlardan Barış Oğuz ise 6 yıldır düzenlenen deniz dibi temizliğine Bitez’de tekrar başladıkları anlatararak şunları dile getirdi:

“Farkındalık yaratmak istiyoruz. Denize sahip çıkmamız gerekiyor. Bunun için de deniz dibi temizliği yapıyoruz, dalgıç arkadaşlarla beraber. Pandemiden dolayı biraz ara verdik ama tekrar başladık. Halkımızdan daha duyarlı ve saygılı olmasını istiyoruz. Denizimizin dibi sürekli temizlediğimiz için geçen yıllara biraz daha temiz. Bu sene az çıkardık. Geçen yıldan daha az pislik var. Ama biz yine bıkmadan temizlemeye devam edeceğiz. Atacaklar, biliyoruz ama biz yine de devam edeceğiz.”