Güllük’te Pahalı Su Protestosu

Milas’a bağlı Güllük’te yaşayan vatandaşlar, yüksek su fiyatlarını protesto etmek amacıyla ptotesto yürüyüşü yaparak basın açıklamasında bulundu.

Güllük’te Pahalı Su Protestosu

Bugün saat 14.00’de belediye binası önünde toplanan kalabalık grup, “Güllük uyuma suyuna sahip çık” sloganıyla pahalı su tarifesini protesto etti. Yapılan açıklamada güllük atık arıtma su sisteminin çalışmadığını ifade eden vatandaşlar, suyun arıtılmadan çeşmelerden akıtdığını söyledi.

“Hem en pahalı suyu kullanıyoruz hem de yemek pişirmek için damacana su alıyoruz. Güllük’ün suyunu satanlar nerede?” diyen vatandaşlar, güvence bedeli adı altında istenilen 645 TL’den şimdilik vazgeçilmiş olsa da ileride tekrar gündeme geleceği için kaygılı olduklarını belirtti.

Protesto sırasında Güllük Körfezi Koruma Platformu yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“2005 yılında Güllük Belediyesi bir imtiyaz sözleşmesiyle beldede su ve kanalizasyon hizmetini özelleştirmiş, ülkemizde başka bir örneği olmayan bu uygulamayla su ve kanalizasyon hizmetleri 35 yıllığına özel bir şirkete devredilmistir. Geçen 15 yıllık sürede ne yeni bir kanalizasyon yatırımı yapılmış, ne de musluktan akan su içilebilir hale gelmiştir.

Tüketici olarak hizmet sağlayıcımızı seçim hakkımızın olmadığı bir yerde ancak en temel insan haklarından olan "içilebilir, ulaşılabilir, ucuz (ve hatta bedava) su hakkı" ile "etkin ve sıhhi bir arıtma ile sağlıklı bir ortamda yaşama hakkımız" ihlal edilmektedir!

SOYGUN VAR!

İçemediğimiz, yemek yaparken kullanamadığımız suyun tonuna (şimdilik) 10.75TL ödemek, ödediğimiz paranın karşılığını alamamak ve bu konuyla ilgili karşımızda muhatap bulamamak isyanımızı çoğaltmaktadır! Bu ihtiyaçlarımızı karşılamak için, fazladan bedel ödeyip şişelenmiş su alıyoruz veya pahalı filtrasyon sistemleri kullanıyoruz. 

Güllük Körfezi, Kentsel Atıksu Yönetmeliğine göre Hassas Alan olarak belirlenmiş, ve buraya deşarj edilen suyun Ek IV Tablo 2'deki kriterlere göre arıtılması gerekmektedir. Denize deşarj edilen atıksuyun ve musluktan akan suyun mikrobiyolojik, kimyasal, fiziksel olarak denetimleri yapılmakta mıdır? Muhatabımız kimdir? Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bu denetimi yapmakta mıdır? Milas Belediyesi bu denetimleri yapmakta mıdır? MUSKi/ Muğla Büyükşehir Belediyesi bu denetimleri yapmakta mıdır?

Şirket güvence bedellerini güncelleme adı altında kendine yeni bir finans kaynağı yaratmıştır. Gelen tepkiler sonucunda, şimdilik bundan vazgeçmiş gibi görünse de, gelecekte yine bu ve bunun gibi hukuksuz işlemleri devam edeceğine unutmamak gerekiyor. İmtiyaz sözleşmesini alan şirket, kamu hizmeti vermeye talip bir şirketten çok para toplamaya çalışan bir yapı görünümü vermektedir.

İmtiyaz sözleşmesinin devredilemeyecegine dair hüküm olmasına rağmen, sözleşme devredilmiş ancak kimse bu konuda gereğini yapmamıştır!

Biz artık bakanlıklar ve belediyeler arasında kimin sorumlu olduğuna dair suçlamaları dinlemek istemiyoruz! Bu sorunun hemen bugün çözülmesini istiyoruz! Vatandaşın su hakkı ve sağlıklı ortamda yaşama hakkını ihlal etmeden gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyoruz. Tüm kurumları, vatandaşın yani kamunun yanında olmaya, kamu yararını gözetmeye çağırıyoruz.”