Gümbet Otelcileri Çok Dertli!..

Bodrum’un Gümbet Mahallesi’ndeki otel sahipleri, Gümbet’teki dere yatağındaki kirlilik, denize teknelerden bırakılan atıklar, Gümbet Arıtma Tesisi, evsiz seyyar satıcıların oluşturduğu güvenlik zafiyeti gibi konularda açıklama yaparak bu sorunlara çözüm bulunmasını istedi.

Gümbet Otelcileri Çok Dertli!..

Gümbet’te Parkım Ayaz Otel’de bir araya gelen, Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Ömer Faruk Dengiz ile otel işletmecileri Mehmet Ayaz, Gürhan Gider, Mehmet Aydınlıoğlu ve Yağız Biçer, mahalledeki sorunlar ile ilgili açıklamalar yaptı. 

Toplantıda ilk sözü alan Mehmet Ayaz, Gümbet’in 3 yıl sonra tekrar Batı Avrupa ağırlıklı turistleri konuk etmeye başladığını ifade ederek şöyle dedi:

“Yabancı turist açısından uzun yıllar görmediğimiz rakamlara ulaşmak üzereyiz. Maalesef Gümbet’in buna hazır olmadığı birçok konu gözümüze çarptığı için bu toplantıyı yapma ihtiyacı duyduk. Derelerimiz şu anda binalardan gelen su nedeniyle yemyeşil. Yarımada’nın bazı kısımlarının kanalizasyonu Gümbet Arıtma’ya aktarıldı. Orada başlayan tadilat Mayıs ayında bitecekti, halen yarısından çoğu düz bir şekilde denize akıtılmakta. Gümbet İskelesi’nin birçok sorunları var. Tek sevindirici olayımız, barların belli saatlerden sonra seslerini belli desibellere indirmesi sebebiyle konaklayan müşterilerin oda değişim oranları çok düştü. Bu otelciler adına sevindirici bir olay. Ama maalesef geceleri yollarımız çok pis bir şekilde kalıyor. Bu konularda yardım bekliyoruz.”

Gümbet’te gül satanların sayısının aşırı şekilde arttığını söyleyen Ayaz, plajlarda artan dilenci sayısına da dikkat çekti.  

Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Ömer Faruk Dengiz ise dernek olarak Gümbet otelcilerine destek olmak için toplantıda yer aldığını ifade ederek “Otelciler bu konuları bana ilettiklerinde ben de hızlı bir şekilde ilgili birimlere aktarıyorum. Üzüldüğümüz konu otelcilerin zor durumda kalmasıdır. Turizmin başladığı yer burasıydı. Başka Gümbet yok. Lütfen bu konuları önemseyin.” dedi. 

Turizmci Mehmet Aydınlıoğlu da deniz üzerindeki kirliliğe dikkati çekerek “Geçen gün otelimden baktığım zaman denizin üzerinde bir özel tekne tarafından basılan bir yağ vardı. İnsan seyrederken çok üzülüyor. Sahilden geçen kanalizasyonu sızdırmaz bir hale getirelim diye rica ettik, bekliyoruz. İnşallah o da olur. Gümbet’ten geçiyorsunuz, park yasağı olan yolda araç parkından dolayı gidebilme şansınız yok. Tur otobüslerini nasıl getireceksiniz? Yetkililerimize çabalarından dolayı teşekkür ederken bu konularda da hassasiyetle durmalarını rica ediyorum.” dedi. 

Dolgu alanındaki evsizlerin güvenlik açısından sorun oluşturduğunu dile getiren Yağız Biçer, “Dolgu alanında yaşadığımız en büyük sorun, kimliği belirsiz kişiler. Orayı bir piknik alanına çevirmişler. Sürekli bir çöp atma meselesi var. Trafiğe kayıtlı olmayan kamyonetlerle oraya geliyorlar, müşterilerimizi rahatsız ediyorlar. Onlardan para istendiğini, haraç kesildiğini, bıçak çekildiğini, bu tarz negatif faaliyetleri çok fazla yaşadık. Çok ciddi anlamda müşteri kaybediyoruz. Biz kalitemizi arttırmaya çalışırken maalesef bunun ardı arkası kesilmiyor. BODER, belediye ve polis ellerinden geldiğince uğraşıyorlar fakat halka açık bir alan. Bu konuda nasıl bir düzenleme yapılır bilmiyorum ama belki parkların düzenlenmesiyle orası biraz daha şekillenebilir.” diye konuştu.