GÜMBET’TE 10 METRE DENİZ ÇEKİLDİ!

Gümbet Koyu’nda deniz çekilmesi yaşandı. Kimi noktalarda yaklaşık 10 metre çekilen...

GÜMBET’TE 10 METRE DENİZ ÇEKİLDİ!
Gümbet Koyu’nda deniz çekilmesi yaşandı. Kimi noktalarda yaklaşık 10 metre çekilen deniz bazı teknelerin karaya oturmasına neden oldu.

Bodrum'da deniz suyunun çekilmesi vatandaşlarda şaşkınlık yaratırken ortaya ilginç görüntüler çıkardı. Deniz suyunun kıyıdan 10 metre içeriye çekilmesi sonucu ortaya çıkan görüntü deprem habercisi mi sorusunu akıllara getirdi. Yaklaşık bir ay önce benzer bir durumun Gökova Körfezinde de yaşanması akıllara bölgedeki fay çatlaklarını getirdi.

Bazı denizciler, Gümbet Koyu’nda deniz suyunun zaman zaman çekildiğini fakat bugüne kadar hiç bu kadar çekilmediğini, normal bir gelgit olayı olmadığını savundu.

Uzmanlar, deniz çekilmesinin iki kaynağı olduğunu; bunlardan birinin fay hatlarındaki döküntü kırıklardan kaynaklanabilme olasılığı, diğer çekilme nedeninin ise karadan denize esen sert rüzgarlardan dolayı deniz şişmesi adı verilen bir durumun yaşanması olabileceğini ifade ettiler.

Bodrum’da her hangi bir deprem beklenmediğini de ifade eden uzmanlar, deniz suyunun belirli bir süre sonra yerine geleceğini belirtiyorlar.