Gümbet’te Gergin Pazar

Bodrum’da bugün 26 noktada gıda pazarı kuruldu. Gümbet Pazarında bitişik olan tezgahların açılması sırasında bir esnaf duruma tepki gösterdi. Oldukça gergin olan pazar esnafını Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz sakinleştirdi.

Gümbet’te Gergin Pazar

Tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri, 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak. Vatandaşların yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin veriliyor. 

Bodrum’da da 26 noktada gıda pazarı kuruldu. Pazarlar ve çevrelerinde geniş güvenlik önlemleri alındı, pazaryeri çevresine araç parkına izin verilmedi. Park eden araçlar da kaldırıldı. Gümbet pazaryerindeki bir vatandaş motosikleti çekici ile götürülürken zarar verildiğini iddia etti. 

Gümbet pazarında ise aralarında 3 metre olması gereken tezgahların bir bölümde toplanması tepki çekti. Sosyal mesafe zaman zaman unutuldu. 

Ramazan Aydınlı adlı vatandaş, “Pazarın bir bölümü tamamen sıkışmış, yüzde 60’lık bölümü boş. Bunları yayıp da insanlar daha rahat alış veriş yapabilirler” dedi. 

Milas’ın Kafaca köyünden gelen Pazar esnafı Mehmet Ali Coşkun ise zamanın az olmasından dert yanarak "Satıştan memnunuz ama zaman kısıtlı. Zaman dar olduğu için müşterinin hepsi bir toplanıyor zaman kısıtlı olduğu için" dedi.

KAYMAKAM YILMAZ, PAZARYERLERİNDE DENETİM YAPTI

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz da pandemi tedbirleri kapsamında pazaryerlerini gezerek denetim yaptı. Gümbet pazaryerine de gelen Yılmaz, birbirine çok yakın konumda bulunan tezgahların açılması talimatını verdi. Birbirine yakın konumda olan tezgahların açılması için çalışma başlatıldı. 

Tezgahların aralarının açıldığı sırada Turgay İlhan adlı Pazar esnafı duruma tepki göstererek tezgahının yerini değiştirtmemek istedi. Bunun üzerine bölgede kısa süreli gerginlik yaşandı. 

O esnada bölgede bulunan Kaymakam Yılmaz devreye girdi. Bekir Yılmaz, oldukça gergin olduğu gözlenen Pazar esnafı ile konuşarak sakinleştirdi. 

Kaymakam Yılmaz ayrıca pazaryerlerinde aksaklık yaşanmaması konusunda polis ve zabıta ekiplerine talimat verdi, pandemi kurallarına uyulması konusunda ikazlarda bulundu.