HANIMLAR RUTİN KONTROLLERİ İHMAL ETMEYİN!

Kent Tv ekranlarında her Pazartesi akşamı yayınlanan, Universal Hospital Hastanesinin...

HANIMLAR RUTİN KONTROLLERİ İHMAL ETMEYİN!
Kent Tv ekranlarında her Pazartesi akşamı yayınlanan, Universal Hospital Hastanesinin katkılarıyla hazırlanan, 2012 yılının son ‘’Sağlık ve Yaşam’’ programında bu hafta jinekolojik hastalıklar, kısırlık ve tüp bebek konuları ele alındı.

Universal Hospital Hastanesi Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Osman Akdemir’in sunduğu ‘’Sağlık ve Yaşam’’ programının bu haftaki konuğu, programı birlikte hazırlayıp sunduğu Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Tahir Ateş oldu.

Programa Kadın doğum uzmanı olmanın zorluklarından bahsederek başlayan Tahir Ateş, yıllardır tatil yapamadığını çünkü uzmanlık dalının zamanı olmayan bir branş olduğunu ifade etti.

Aynı zamanda Muğla Jinekoloji Derneği Başkanı olan Tahir Ateş, Bodrum’da tüm jinekolojik hastalıklara müdahale edebildiklerini belirtti. Koruyucu hekimlik kapsamında yaptıkları smear testlerinin hayati önem taşıdığını ifade eden Ateş, kadınların senede bir defa mutlaka ultrason kontrolünden geçip smear testi yaptırmaları gerektiğine vurgu yaptı.

Bayanların en çok korktukları genital rahatsızlıkların başında kist ve çeşitli enfeksiyonların geldiğini belirten Dr. Tahir Ateş, kistin her kadında görülebilen, çatlamayan yumurtalar nedeniyle oluşan basit hastalıklardan olduğunu ve en sık görülen belirtisinin adet düzensizlikleri olduğunu ifade etti.

Dr. Tahir Ateş birçok ailenin hayatını etkileyen kısırlık ile ilgili ise şunları söyledi;

“Çiftlerin birlikteliklerinin üzerinden bir yıl geçmeden çocuğumuz olmuyor düşünceleri gerçekleri yansıtmıyor. Bu durumu şu şekilde değerlendirebiliriz, 30 yaşın altında 1-1,5 yıl, 30-39 yaş arasında 6 ay, 39 yaş üzerindeki hanımların 4 ay içerisinde çocukları olmuyorsa bunun nedenlerini araştırmalıyız’’ dedi.

Bodrum’da tüp bebek uygulamasının laboratuar aşaması hariç bütün uygulamalarının yapılabildiğini belirten Dr. Tahir Ateş, tüp bebek uygulamasında aşılama işlemlerinin yapılabildiğini ve son derecede başarılı olduklarını anlattı.