HANUTÇULUKLA BROŞÜRLÜ MÜCADELE

Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü, turistlerin hanutçuluğa maruz kalmadan rahat bir...

HANUTÇULUKLA BROŞÜRLÜ MÜCADELE
Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü, turistlerin hanutçuluğa maruz kalmadan rahat bir şekilde tatilini geçirmesi amacıyla hanutçulukla ilgili Türkçe ve İngilizce el broşürleri dağıtıyor.

Özellikle turizm merkezlerinde karşılaşılan ve her türlü mal ve hizmeti satanların müşteriye faaliyetlerini duyururken, çevreyi veya müşteriyi rahatsız edecek yöntemler kullanmak olarak tanımlanan hanutçulukla ilgili, ilçede Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmış broşürler dağıtılıyor.

Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, özellikle Gümbet Ayaz Caddesi ve Bodrum Barlar Sokağı başta olmak üzere turistlerin yoğunlukta olduğu yerlerde broşürler dağıtıyor.

Dağıtılan broşürde hanutçuluğun bir işyerinin faaliyetleri kapsamında yapılabildiği gibi; dilenci, çalgıcı, falcı, çiçekçi, cikletci, sigaracı, değnekçi gibi mobil hanutçu olarak tabir edilen kişiler tarafından da yapılabildiğine işaret edilerek “Turisti alışverişe zorlamak para kazanmak değil, aslında para kaybetmektir” denildi.

Broşürde alışveriş yapılmaya zorlanan turistin 155 polis hattını araması rica edilerek, hanutçuluk yaptığı tespit edilen işletmelerin 30 gün süreyle kapatılacağı bildirildi.