İlk İş Gününde Yoğun Randevu Talebi

Berber, kuaför ve güzellik salonları, yaklaşık 2 aylık aranın ardından Bodrum'da da müşteri kabul etmeye başladı.

İlk İş Gününde Yoğun Randevu Talebi

Koronavirüsü nedeniyle bir süredir kapalı olan berber, kuaför ve güzellik salonları bugün hizmet vermeye başladı. Randevu ile müşteri kabul eden işletmelere, ilk günden yoğun talep vardı. Müşterilerin işletme içerisinde yoğunluk oluşturmaması için açık alanda sosyal mesafeye uyarak beklemeleri gerektiği vurgulandı. 

Polis ekipleri de berber, kuaför ve güzellik salonlarındaki yoğunluklar ile ilgili kontroller yapıyor. 

İşletme içerisinde ise koronavirüs tedbirleri alınıyor. Maske takıp tek kullanımlık malzeme ile çalışan berber ve kuaförler, tıraş bıçağı ve ustura ile sakal tıraşı yapmıyor. Tıraşlar, makine ile yapılıyor.

Tedbirler konusunda denetimler yapacağı ifade edilen Bodrum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin, ellerindeki siperlikleri de berberlere dağıtacağı bildirildi. Muğla Büyükşehir Belediyesi de maske dağıtımı yapacak. 

HİZMET BEDELLERİNE ZAM GELİYOR

İşletmelerin hizmet bedellerine ise tedbir dolayısıyla oluşacak ekstra masraflardan dolayı belli oranda zam yapılacağı belirtildi. Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, zam talebinin miktarını Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne ilettiklerini, onaylanmasının ardından işletmelere tebliğ edileceğini söyledi. 

Sabah saatlerinde dükkanlarını açan esnaflar ise müşterilerini randevu sistemine göre kabul etmeye başladı. Tıraş olmak için berbere gelen Mehmet Durmaz, 2 aydan beri tıraş olamadığını belirterek yasak kalkar kalkmaz gelip sıra aldığını söyledi. 

Cevat Şakir Mahallesi’nde faaliyet gösteren “Özen Berber”in işletmecisi Mehmet Özen ise Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“İlk gün dolayısıyla biraz yoğunluğumuz var. 2 ay gibi bir süre kapalı kaldık. Arkadaşlarımız bizi telefonla arıyorlar. Onlara gün içerisinde yoğunluk olmayacak şekilde randevu veriyoruz. Müşterimizi burada dükkan içerisinde bekletmiyoruz. Önce gelen olursa dışarıda açık havada bekliyorlar. Artık sakal tıraşı yapmıyoruz. Sakal tıraşı isteyen olursa da makine ile alıyoruz. Ayrıca tek kullanımlık saç kesim önlükleri, tek kullanımlık havlu gibi tedbirlerimiz var” dedi.