AVM'ler Sıkı Önlemlerle Faaliyette

Koronavirüs salgını nedeniyle Mart ayının ortasından itibaren faaliyetlerini minimuma düşüren alışveriş merkezleri, artırılan güvenlik tedbirleri ile yeniden hizmet vermeye başladı. Kafe, restoran, sinema salonları gibi faaliyetlerine geçici olarak ara verilen işletmeler dışında, hizmet vermesinde sakınca görülmeyen mağazaların bir kısmı faaliyetlerine başlarken birçok işletmenin ise haziran ayı başında hizmete gireceği gözleniyor.

AVM'ler Sıkı Önlemlerle Faaliyette

Koronavirüs salgınına karşı alışveriş merkezlerinde alınması gereken önlemler ile müşterilerin dikkat etmesi gereken tedbirler Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlandı. Yayınlanan maddeler arasında 10 metrekareye 1 müşterinin düşmesi gerektiği, maske şartı ve en uzun ziyaretin 3 saat olması gerektiğine dikkat çekildi. 

Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi kapsamında kapanan alışveriş merkezlerinin yeniden nasıl faaliyet göstereceğine ilişkin tedbirler listesini yayınladı. İşte AVM'lerden müşterilere herkesin üzerine düşen görev ve sorumluluklar...

GİRİŞTE EL ANTİSEPTİĞİ BULUNMALI

AVM’de ve AVM’deki iş yerlerinde görünür yerlere COVID-19 önlemleri ile ilgili afişler (el yıkama, maske kullanımı ve iş yeri içinde uyulması gereken kurallar) asılacak. AVM ve iş yerlerinin girişinde, ayrıca AVM içerisinde uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulacak. AVM girişlerinde bulunan hava perdeleri çalışıyorsa kapatılacak.

COVID-19 için AVM’lerin hiçbir yerinde dezenfektan püskürtme işlemi (dezenfektan tüneli vb uygulamalar) yapılmayacak. Dünyadaki sağlık otoriteleri (Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi) tarafından önerilmeyen bu işlemin toksik etkileri nedeniyle insan sağlığına zararlı olabileceine dikkat çekildi.

AVM GİRİŞ ÇIKIŞINA YÖNELİK ÖNLEMLER

Giriş ve çıkışlar kişilerin birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde düzenlenecek. Giriş ve çıkışlar için zeminde tek yönlü gidiş-geliş işaretleri konulacak. AVM’de olabildiğince fazla sayıda giriş kapısı açılacak. AVM’deki kişi sayısı her 10 metrekareye bir kişi olacak şekilde sınırlandırılacak.

AVM’den çıkış yapan kişi sayısı kadar kişinin giriş yapmasına izin verilecek. AVM’ye girişte tıbbi/bez maske takılacak ve maskesi olmayanlar içeri alınacak. Girişte ateş ölçümü yapılacak. Ateşi 38'den yüksek olanlar içeri alınmayacak, bir sağlık kuruluşuna gitmesi istenecek. AVM giriş ve çıkışlarında sosyal mesafe kurallarına (en az 1 metre, 3-4 adım) uyulacak, girişlerde kişiler sıra ile içeriye alınacak ve sırada durulması gereken alanlar, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleriyle belirlenecek.

AVM'DE EN FAZLA KALMA SÜRESİ 3 SAAT

Müşteriler anonslar ya da videolarla COVID-19 kapsamında AVM’de uyulması gereken kurallar konusunda bilgilendirilecek. Bu anonslarda AVM ziyaretinin 3 saatten uzun olmaması ve grup halinde dolaşılmaması önerilerine de yer verilecek. Yemek katındaki her türlü masa ve sandalyenin kullanılması engellenecek.

AVM'LER NELERİ YAPMAMALI?

Konser ve gösteri gibi toplu etkinlikler, Promosyon uygulamaları, Broşür dağıtımı, Dinlenme alanlarının kullanımı, Çocuk ya da diğer yaş gruplarına yönelik oyun alanları ve sinemaların kullanımı, Mescitlerin kullanımı, Oto yıkama hizmeti, Vale hizmeti, Genel alanlarda yemek ve diğer gıdaların tüketimi, tekerlekli sandalye kullanımı, Sigara içme alanı kullanımı, Mama sandalyesi kullanımı, Bebek arabası kiralanması vb. durumlar.

ASANSÖR KAPASİTESİNİN 3'TE 1'İ KULLANILMALI

Asansörlerin kullanımı sınırlandırılacak, kapasitesinin üçte biri sayıda kişinin binmesine izin verilecek ve bu sayı asansör girişinde belirtilecek. Asansör içerisinde sosyal mesafeyi korumak amacıyla kişilerin durması gereken alanlar, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleriyle belirlenecek. Yürüyen merdivenlerin bantları ve diğer ortak alanların kapı kolları, tırabzanlar, asansör düğmeleri gibi sık dokunulan yüzeylerin günde en az üç kez temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanacak.

WC'DE SU VE SABUN FOTOSELLİ OLACAK

Tuvaletlere el yıkama ve maske kullanımı ile ilgili afişler asılacak. Tuvaletlerde el kurutma makineleri kullanılmayacak. Tek kullanımlık kağıt havlu sistemine geçilecek. Tuvaletlerde sıvı sabun bulundurulacak ve devamlılığı sağlanacak. Tuvaletlerdeki su ve sabunlar mümkünse fotoselli olacak. Tuvalet alanlarına giriş kapılarının elle tutularak açılması engellenecek, kapı yerine mümkünse mühendislik uygulamalarıyla mahremiyet sağlayacak geçiş sağlanacak.

AVM’LER ETKİN BİÇİMDE HAVALANDIRILMALI

AVM’lerin etkin şekilde ve dış ortamdan havalandırması sağlanacak. Havalandırma sisteminin filtrelerinin kontrolleri ve değişimleri düzenli yapılacak. Filtre değişimi aerosol oluşturacak işlem kabul edildiğinden bu işlem sırasında personel N95/FFP2 maske takacak, eldiven ve yüz siperliği kullanacak, çıkarılan 2 filtre çift poşetlenerek atılacak. Klima santrallerinin normal temizlik periyotları kısaltılacak.

HAVALANDIRMA GECE DE ÇALIŞMALI

Merkezi havalandırma sistemleri dışındaki klima sistemleri kullanılmayacak. Havalandırma gece bina kullanımda değilken dahi sürdürülecek, daha az hava miktarı ile de olsa gece boyu havalandırma sistemi çalışmaya devam ettirilecek. Kirli hava çıkışının yapıldığı yerlerden insan geçişi engellenecek. AVM’de teknik olarak gerekli olan asgari hava sirkülasyonu sağlanacak.

AVM’DEKİ İŞYERLERİNE YÖNELİK ÖNERİLER

İş yeri çalışanları maske takacak. İş yeri girişinde ve kasalarda (ödeme noktalarında) el antiseptiği bulundurulacak. El antiseptiğinin doluluk durumu belirli aralıklarla kontrol edilecek, üzerine ekleme yapılmayacak ve boşalanı yenisi ile değiştirilecek. İş yeri içerisinde kalabalık oluşmasını engellemek için, dış kapıya içeriye girilmesini engelleyecek basit bir uyarıcı/engelleyici koyulacak. Bu, kapının her iki tarafından tutturularak asılabilecek basit bir kırmızı renkli kordon ya da şerit olabileceği gibi, kasa, plastik duba gibi bir blokaj materyali de olabilir.

DENEME KABİNLERİ SIK SIK TEMİZLENMELİ

Müşterilerin iş yerine tek başlarına girmeleri sağlanacak. İş yerine 8 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde müşteri alınacak (Ör. 32 metrekarelik bir dükkânda 2 çalışan varsa 2 de müşteri alınabilir). İş yeri dışında da sosyal mesafenin korunmasını sağlamak üzere kalabalık oluşmasını engelleyecek önlemler alınacak. Gereken yerlerde zemine aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleri yerleştirilecek. Deneme kabinleri mümkün olduğu kadar kullanılmamalı, içeride kalma süresi sınırlandırılmalı (10 dakikayı geçmemeli), maskeler çıkarılmamalı ve her müşteriden sonra kabin havalandırılarak sık kullanılan yüzeyler uygun şekilde temizlenmelidir.

KABİNLER BİRER BOŞLUKLA KULLANILMALI

Kabinler kullanılmadığı zamanlarda kapı/perdeler açık bırakılmalı ve havalandırmanın sürdürülmesi sağlanmalıdır. İkiden fazla deneme kabini olan iş yerlerinde deneme kabinleri birer atlayarak ve dönüşümlü kullanılmalıdır (ör. ilk seferde 1,3,5, ikinci seferde 2,4,6 gibi). Denenen ürünlere Ultraviyole ışınları uygulanmamalıdır. Avrupa Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi tarafından önerilmeyen bu işlem insan sağlığına zararlı olabilir.

DENEME PARFÜM KULLANIMI ENGELLENMELİ

Kozmetik ürünler ve parfümlerin deneme amacıyla kullanımı engellenmelidir. Kasa önünde sıra beklerken durulması gereken yerlere, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleri yerleştirilmelidir. Mümkün olduğunca nakit ödemeden kaçınılmalı, kartla temassız ödeme tercih edilmelidir.

MAL KABUL ALANLARINA YÖNELİK ÖNERİLER

Genel olarak COVID-19 virüslerinin cansız yüzeylerde bulunabileceği gösterilmiş olmakla birlikte hastalık oluşturacak miktarda bulunmaması nedeniyle paket veya kargo ile bulaş beklenmemektedir. Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Hastalık Korunma ve Kontrol Merkezi gibi sağlık kuruluşlarının da bu konuda kısıtlaması yoktur. Esas bulaş yolu virüsü taşıyan kişi ile yakın temastır, bununla birlikte hasta kişinin solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunma ve sonrasında yüze dokunma ile bulaş ihtimali olduğundan el hijyenine dikkat edilmelidir.

PERSONEL SAYISI AZALTILMALI

Mal Kabul Bölümünde el antiseptiği bulundurulmalıdır. Mal kabulü yapılan yerlerde görevli personel dışındaki kişiler bulunmamalıdır. Bu alanlarda çalışan personel sayısı mümkünse azaltılmalıdır. Personelin sosyal mesafe kuralına (en az 1 metre) uymaları sağlanmalıdır. Görevli personel maske takmalıdır. Mal Kabul Bölümünde kargo malzemeleri ve insanlar üzerine dezenfektan püskürtülmemelidir. Dünyadaki sağlık otoriteleri (Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi ve Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi) tarafından önerilmeyen bu işlem toksik etkileri nedeniyle insan sağlığına zararlı olabilir.

MÜŞTERİLERE YÖNELİK ÖNERİLER

AVM içerisinde COVID-19 kapsamında alınan kurallara uyulmalıdır. Diğer müşteriler ve çalışanlar ile sosyal mesafe kurallarına (en az 1 metre, 3-4 adım) dikkat edilmelidir. Tıbbi/bez maske kullanılmalıdır. AVM içerisinde bulunan berber veya güzellik salonlarını kullanacak kişiler, "Berber, Kuaför ve Güzellik Salonlarında Alınması Gereken Önlemler" kapsamındaki kurallara uymalıdır.

İş yeri içinde mecbur kalmadıkça yüzeylere dokunulmamalıdır. Dokunulduğunda eller su ve sabunla yıkanmalı, su ve sabuna ulaşılamıyorsa el antiseptiğikullanılmalıdır. Sık dokunulması mümkün olan yüzeylerin farkında olunmalı, buralara dokunmak gerekirse, sonrasında eller su ve sabunla yıkanmalı, su ve sabuna ulaşılamıyorsa el antiseptiği kullanılmalıdır.

PERSONELİ KORUMAYA YÖNELİK ÖNLEMLER

COVID-19 belirtileri gösteren (ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtileri olan),COVID-19 tanısı alan ya da COVID-19 temaslı olan personel en az 14 gün çalıştırılmamalıdır. Çalışan personel içerisinde ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtileri olanlara tıbbi maske takılarak izole edilmeli, ilgili sağlık birimine yönlendirilmelidir.

Personel vardiyalı çalıştırılarak çalışma ortamında aynı anda az sayıda personelin bulunması sağlanmalıdır. Çalışan personelin tümünün kuralına uygun tıbbi maske takması, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirmesi sağlanmalıdır. Yeni maske takılırken eller el antiseptiği ile temizlenmelidir. Personelin dinlenme alanlarında en az 1 metrelik sosyal mesafenin korunması ve maske takılmasının sürdürülmesi sağlanmalıdır. AVM ve işyerlerinde görev yapan personelin yemekleri kumanya şeklinde verilmeli, AVM yönetimi bunu organize etmelidir.

YEMEK YERKEN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Yemekler toplu halde yenmemelidir. Yemek yerken ya da çay/kahve içilirken, maske çıkarılacağı için kişiler arası en az 1 metre sosyal mesafenin korunması sağlanmalıdır. Çalışan personelin el hijyenine dikkat etmeleri sağlanmalıdır. El hijyenini sağlamak için, eller en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalı, su ve sabunun olmadığı durumlarda el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

GÜVENLİĞİ KORUMAYA YÖNELİK ÖNLEMLER

AVM güvenlik görevlileri, COVID-19 açısından düşük ve orta riskli alanlarda çalışmaktadır. Bir metreden uzak temas (Düşük riskli çalışma alanı) Güvenlik görevlilerinin yüz yüze temas olasılığını azaltmak için camlı kabinlerde bulunmaları önerilir. Böyle bir imkan yoksa, kuruma giriş yapanlarla güvenlik görevlileri arasında en az 1 metre mesafeyi sağlayacak şekilde düzenleme yapılmalıdır. 1 metreden uzak durulacaksa sadece tıbbi maske yeterlidir.

Bir metreden yakın temas (Orta riskli çalışma alanı) Üst araması yapılacaksa 1 metreden yakın temas olasılığı vardır. Aşağıdaki kişisel koruyucu ekipmanları kullanması sağlanmalıdır.

Tıbbi maske ve gözlük/yüz koruyucu kullanılmalıdır. Bu ekipmanlar kişiye özeldir. Vücut salgılarıyla gözle görülür bir kirlenme olasılığı yoksa eldiven kullanılmamalıdır. El hijyeni sağlanmalıdır.

Kişisel koruyucu ekipmanın uygun kullanımı konusunda eğitim verilmelidir. Önce maske sonra gözlük/yüz koruyucu takılır, çıkarılırken önce gözlük/yüz koruyucu ve en son maske çıkarılır. Yukarıda kullanılması gerektiği belirtilen ekipmanlar, görevlinin aktif olarak görevini yaptığı süre boyunca kesintisiz olarak kullanılmalıdır.

Maskeler nemlendikçe ve kirlendikçe yenileri ile değiştirilmelidir. Kişisel koruyucu ekipmanların giyilmesi ve çıkartılması sonrasında her seferinde uygun el hijyeni sağlanmalıdır. Eller en az 20 saniye su ve sabunla yıkanmalı veya el antiseptiği kullanılmalıdır.

Eldivenin doğru kullanılması sağlanmalıdır. Değiştirilmeyen eldivenler mikrobik kirlenmeye yol açacağından çevreye dokunmamaya ve el hijyenine Özen gösterilmelidir.

Görevlinin dinlenmek üzere yerinden ayrılması halinde (çay, yemek vb.) kullanılan maske ve eldiven çıkartılmalı ve uygun şekilde çift poşetlenerek atılmalıdır. Gözlük/yüz koruyucu bir sonraki kullanıma hazırlık için %70’lik alkolle temizlenmelidir. Görev yerine dönülürken yeni maske ve eldiven kullanılmalıdır.

ORTAM TEMİZLİĞİNE ÖZEN GÖSTERİLMELİ

İş yeri temizliği günlük olarak yapılmalı ve havalandırılmalıdır. Sık kullanılan alanlar daha sık temizlenmeli ve havalandırılmalıdır. İş yerlerinin temizliğinde özellikle sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, telefon ahizeleri, masa yüzeyleri gibi) temizliğine dikkat edilmelidir. Bu amaçla, su ve
deterjanla temizlik sonrası dezenfeksiyon için 1/100 sulandırılmış (5 litre suya yarım küçük çay bardağı) sodyum hipoklorit içeren çamaşır suyu (Sodyum
hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılabilir.

Tuvalet temizliği için 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılmalıdır. Klor bileşiklerinin uygun olmadığı bilgisayar klavyeleri, telefon ve diğer cihaz yüzeyleri % 70’lik alkolle silinerek dezenfeksiyon sağlanmalıdır.

Çalışma tezgâhları düzenli olarak temizlenmeli ve %70’lik alkol ile dezenfekte edilmelidir. Müşteriler ödeme terminalini kullanır ve dokunurlarsa hemen sonrasında %70’lik alkol ile temizlenmelidir.

Temizlik yapan personelin tıbbi maske ve eldiven kullanması sağlanmalıdır. Temizlik sonrasında personelin maske ve eldivenlerini çıkarıp iş yerindeki çöpe atması, yıkanabilir bez maske kullandıysa yenisiyle değiştirmesi ve ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkaması, sabun ve suyun olmadığı durumlarda el antiseptiği kullanması sağlanmalıdır.