KAÇAK İSKELE YAPIMINI KAYMAKAM DURDURDU

Milas'ta yatların uğrak yeri olan Çökertme Koyu'ndaki 6 ayrı restorana ait 4 ahşap...

KAÇAK İSKELE YAPIMINI KAYMAKAM DURDURDU
Milas'ta yatların uğrak yeri olan Çökertme Koyu'ndaki 6 ayrı restorana ait 4 ahşap iskelenin kaçak olduğu gerekçesiyle başlanan yıkımını Milas Kaymakamı Fuat Güler, "Turizm sezonunun ortasında olmaz, tekrar değerlendirelim" diyerek durdurdu.

Mal Müdürlüğü tarafından Milas'ın Çökertme Mahallesi'nde çam ağaçları ile kaplı cennet koyda yaklaşık 25 yıl önce yapılan 4 ahşap iskelenin dün yıkımına başlandı. İskelelerin yıkılması turizmciler ve tekne sahiplerinin tepkisine neden oldu. Bu iskeleleri kullanan restoranların sahipleri, Milas Kaymakamı Fuat Güler'i ziyaret edip sıkıntılarını anlatıp, destek istedi.

Rose Mary Restoran işletmecisi Mahir Vurmaz, 25 yıldır kullanılan iskelerinin şimdi durup dururken kaldırılmak istenmesine anlam veremediklerini belirtip, "Buraya her yıl yıl 18 -20 bin lira arasında ecrimisil ödüyoruz. Zaten turizm sezonu kötü gidiyor: İskeleler kaldırılırsa, yatların hiçbiri bu koya giremez. Yatla gelen turistler bu bölgede karaya çıkamaz. Sorunumuzu kaymakamımıaz anlattık. En azından bize Kurban Bayramı sonrasına kadar süre tanındı. O süreçte ne yapacağımıza karar vereceğiz" dedi.

"YATLA GELEN TURİSTİ YUNAN ADALARINA MI KAPTIRALIM'"

Her yıl yaklaşık 3-4 bin yelkenli ve küçük teknenin Çökertme Koyu'na geldiğine dikkati çeken yat sahibi 64 yaşındaki Halil Sönmez, "Bunların büyük bölümü buradan karaya çıkıp, ihtiyaçlarını karşılıyor. Buradaki 25 yıldır duran iskeleyi yıkmak bugüne kadar kimsenin aklına gelmedi mi' Neden şimdi turizm sezonunun ortasında böyle bir şey yaplımka isteniyor' Buradan iskeleleri kaldırmak demek yüzlerce yata 'Koya gelmeyin, Yunan adalarına gidin' demek olur. Yıkmadan önce, 'Bu iskeleler nasıl yasal ve yararlı hale getirilebilir' konusu masaya yatırılırsa çok daha önemli adım atılmış olur" diye konuştu.

"BAYRAM BİTİMİNE KADAR SÜRE VERİLDİ"

Milas Kaymakamı Fuat Güler ise iskelelerin yıkımını "Turizm sezonunun ortasında olmaz, tekrar değerlendirelim" diyerek, durdurduğunu söyledi. DHA muhabirine telefonda açıklamalarda bulunan Kaymakam Güler, "İşletmeci, turizm sezonunun ortasında iskelelerin yıkılmamasını istiyor. Bu konuda haklılar. Zaten bu bölgede kaçak olanların yanında yasal olan iskeleler de mevcut. Önemli olan kaçak iskelelere müsaade etmemek. Yasal iskele yaptırmanın maliyetinin yüksek olacağını belirten işletme sahiplerine, 'Her işletmenin önüne bir iskeleye gerek yok. Ortak olup, birlikte bir iskele yaptırın' önerisinde bulundum. Bayrama kadar gerekli girişimleri yapmaları için kendilerine süre verdik. Sonrasında yasal olmayan duruma izin vemeyeceğimizi de belirtik" dedi.


Muhabir: Yaşar ANTER