KAÇAKLARDAN ARDA KALANLAR!

Bodrum'da yıl içerisinde yasa dışı yollardan yurt dışına geçmeye çalıştıkları sırada,...

KAÇAKLARDAN ARDA KALANLAR!
Bodrum'da yıl içerisinde yasa dışı yollardan yurt dışına geçmeye çalıştıkları sırada, fırtınada botları alabora olup batan veya karaya sürüklenen sığınmacıların botları ve arkalarında bıraktığı eşyalar basın mensuplarınca görüntülendi.

İlçede sık sık yaşanan yasa dışı geçişler, bazen kötü sonuçlanıyor. Bodrum'un Ortakent-Yahşi, Bitez, Gümüşlük ve Yalıkavak sahillerinden çıkış yapan ve olumsuz hava koşulları nedeniyle batan tekne ve botlar bölgede gezinti yapan basın mensuplarınca kaydedildi.

Bodrum'da kurulma aşamasında olan Denizlerde Arama Kurtarma Derneği (DAKUD) üyelerinin de keşif amacıyla katıldığı gezide, ilginç görüntüler kaydedildi. Gümüşlük ile Yalıkavak açıklarındaki koylarda kaza yapan ve terk edilen lüks botlar ile bir tekne de görüntülendi.

DAKUD Kurucu Başkanı Dr. Ahmet Çitoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede fazla sayıda yasadışı geçiş girişimi ve ölüm olaylarının yaşandığını söyledi. Bölgede dernek üyeleriyle birlikte keşif amaçlı gezi yaptıklarını belirten Çitoğlu, "Çavuşadası, Küçük Kiremit Adası ve Küdür bölgelerinde gezinti yaptık. Bir saat içinde iki tane bot ve bir tekne olmak üzere, üç tane kaza yapmış tekne kalıntılarıyla karşılaştık" dedi.

Bölgede kaza yapmış halde duran yaklaşık 20 metre uzunluğundaki tekneden de bahseden Çitoğlu, "Bu teknede yaklaşık 84 tane Suriyeli varmış. Bu kişiler Leros'a kaçmak isterlerken ekiplerce yakalanmışlar. Daha sonraki akıbeti bilemiyoruz. Kolluk kuvvetleri bu olayla ilgili incelemeyi yapmış" diye konuştu.

Dernek üyesi emekli jandarma Asayiş Bot Komutanı Sabri Göktaş da, kıyılardaki son durumla ilgili incelemeler yaptıklarını dile getirdi. Göktaş, amaçlarının kaçak olaylarının önüne geçmeye çalışan güvenlik güçlerine yardımcı olmak ve denizde yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durumda ekiplere destek olmak olduğunu anlattı.

Göktaş, sığınmacıların denizi tanımadıkları için, kullandıkları deniz aracının alt kısımlarını taşlara çarptırarak pervanesinin kırılmasına veya botun batmasına neden olduklarını, daha sonra da üzücü olayların yaşandığına vurgu yaptı.

Emekli polis Erkan Karabağ ise meslek yaşamı boyunca birçok kaçak olayına şahit olduğuna işaret ederek, amaçlarının can kurtarmak olduğunu dikkati çekti.

Öte yandan ekiplerin bölgede keşif yaptıkları sırada, Sahil Güvenlik ekiplerinin de bölgede devriye görevi yaparak yasa dışı geçişlerin önüne geçmeye çalıştıkları gözlendi.

Muhabir: Ali Ballı