Kadınlar Şiddete Karşı Yürüdü

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği öncülüğünde biraraya gelen kadınlar, yürüyüş yaptı.

Kadınlar Şiddete Karşı Yürüdü

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü çerçevesinde Bodrumlu kadınlar da Tepecik Meydanı’ndan Belediye Meydanı’na yürüdü. “Erkek Devlet Şiddetine İsyanımız Büyüyor” yazılı pankart taşıyan kadınlar, dövizler taşıyıp sloganlar attılar. 

Bodrum Belediye Meydanı’nda kadınlar adına basın açıklaması yapan Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, şunları dile getirdi:

“Erkeklerin şiddeti katlanarak devam ediyor. Bu katlanarak devam etmenin ana etkeni özellikle kadın düşmanlığı ifadeleri ve kadın düşmanlığına varan politikaların meclis kürsülerinde, salonlarda, sokaklarda beyan edilmesinden. Son birkaç gündür bazı adamlar ellerine bıçak alıp kadınlara saldırmayı, neredeyse IŞİD’ci yöntemler kullanarak kadınları hedef almaya başlar hale geldi. Kadınların son öldürülme halleri resmen vahşet boyutunda. Bu normal öldürülünce kabul ediyoruz demek değil ama kadına yönelik şiddet o kadar pervasızlaştırıldı ki her yöntem mubah sayılmaya başlandı. 1600’lü yıllardan beri kadınlar olarak mücadele ediyoruz ve eşitlik mücadelemizden asla vazgeçmedik bugün de vazgeçmiyoruz. Tam tersine bu mücadeleyi büyüterek yükseltiyoruz. Kadınlar arasında İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinden dolayı büyük bir kaygı var. Bunun nedeni de çok açık. Çünkü İstanbul Sözleşmesi’nde devlet ‘Ben şiddete karşı tarafım. Kadına şiddete karşı önlemler alacağım. Bunu kovuşturacağım, cezalandıracağım ve şiddetin bahanesi diye üretilen geleneklere itiraz edeceğim. Bütüncül politika geliştireceğim’ dedi. Çekildiği sözleşme bu. Dolayısıyla biz iktidarların kendi düşüncelerine göre yaratacakları bir kadınlık üzerinden değil, şiddetin anayasal olarak bir suç olmasından dolayı hiçbir şekilde makulleştirilmeden ve meşrulaştırılmadan gereğinin yapılması noktasında mücadele veriyoruz. Artık biz kendi hayatlarımızı, kaderlerimizi ve canlarımızı erkek siyasetlerine ve politikalarına emanet etmiyoruz.”

Basın açıklamasının ardından kadınlar dağıldı.