Kadınsan Yaparsın...

“Kadınsan Yaparsın Platformu” tarafından İstanbul'un ardından Bodrum'da gerçekleştirilen “Kadınsan Yaparsın Şenliği” yoğun ilgi gördü...

“Kadınsan Yaparsın Platformu” tarafından İstanbul'un ardından Bodrum'da gerçekleştirilen “Kadınsan Yaparsın Şenliği” yoğun ilgi gördü. Yalıkavak Marina içerisinde organize edilen şenlikte girişimci kadınlar 60’a yakın stant açtı. Şenlikte kadınların satışa sunduğu kendi ürettikleri ürünler beğeni topladı. Stantlarda giyimden süs eşyasına, takı tasarımdan yiyeceklere kadar pek çok ürün sergilendi. 

Şenlik hakkında Kent Haber’e konuşan “Kadınsan Yaparsın Platformu” Kurucusu Tuba İlze, şu bilgileri aktardı:

“8 Mart 2016'da “Kadınsan Yaparsın; Girişimciliğin Sancılı, Heyecanlı Yolları” adlı bir kitap çıkardım. Kitap çıktıktan sonra bir de haber sitesi kurdum. Sonra İstanbul’da ilkini yaptığımız toplantılar serisi başladı. Bu toplantılarda iş yapan ve iş yapmayı düşünen kadınlar hikayelerini anlattılar. Birbirimize yapacağımız katkıları konuştuk. Türkiye’nin farklı şehirlerinde 58 tane “Kadınsan Yaparsın” buluşmaları oldu. Daha sonra toplantıya katılanlar ürünlerini satacakları bir organizasyon fikriyle geldiler. Bu nedenle de ilkini İstanbul’da yaptığımız “Kadınsan Yaparsın Şenliği” başladı.”

Şenliğin amacının ne olduğundan da bahseden İlze, şöyle devam etti:

“Burada amaç kadınların hem ürünlerini satmaları, hem birbirilerini tanımaları, dayanışma içine girmeleri, işbirliği yapmaları. Bugün burada ayrıca söyleşilerimiz olacak. Hem kişisel gelişim, hem de iş geliştirmeye ilişkin söyleşiler de yapılacak. Bugün şenliğimizde 60 stant var. Her ürün var. Çini de var, takı da var. Kıyafet de var. Hepsi kendi ürünleri.”

Oasis AVM içerisinde faaliyet gösteren “Melora Fashion Cafe” işletmecileri de özgün tasarım kıyafetleri ile şenliğe katıldı. İşletme sahibi Birsen Oraz, bütün ürünlerini Oasis içerindeki atölyelerinde ürettiklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Ürünlerimizin hepsini işletmemiz içerisindeki atölyede üretiyoruz. Ürünlerimizin hepsi kendi tasarımımız. 24 yaşındaki kızım Melda yapıyor. Kişiye özel üretimlerimiz de var. Elimizdeki ürünleri de buraya getirdik ki; insanlar yapılan işi görsünler istedik. Gelinlikten pijamaya, şorta kadar her türlü ürünü yapabiliyoruz.”

Şenliğe evinde yaptığı mezelerle katılan Sevim Kıvılcım ise “Mezelerim arasında tamamen kendi fikirlerimle yaptığım “Demeter” mezesi var. İçinde kenger, arap saçı, enginar, nohut gibi malzemeler var” diye konuştu. 

Akşam saatlerine kadar süren etkinliğe “Yunanistanbul” adlı grup da dans gösterileri ile renk kattı.