Kanber'den Gündeme Dair Açıklamalar

İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber son günlerde Bodrum ve ülke gündeminde yer alan çeşitli konularla ilgili açıklamalarda bulundu...

Kanber'den Gündeme Dair Açıklamalar

İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber, Özelleştirme İdaresi tarafından son zamanlarda Bodrum Yarımadası’nda satılan ve satılması planlanan taşınmazlar ile ilgili bir basın açıklaması yaparak, satışların ekonomik kriz nedeniyle devlete kaynak yaratma amaçlı olduğunu iddia etti. Kanber, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un incelemelerinden sonra inşaatı durdurulan büyük projelerin, imar ile yapı ruhsatına aykırı bölümlerinin yıkım kararı ile ilgili olarak da kararı desteklediklerini fakat tamamının yıkımının gerçekleştirileceğine inanmadığını söyledi. 

ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELE GÜCÜMÜZ SORGULANMALI

Öğleden sonra Konacık Mahallesi’ndeki parti binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına son günlerde ülke gündeminde yer alan kadın cinayetleri ve orman yangınları ile ilgili konuşarak başlayan Kanber şunları dile getirdi:

“Öncelikle Bodrum ve civar illerde yaşanan orman yangınlarıyla ilgili üzüntülerimizi bildiriyoruz. Yanan ormanlarımızın ranta ve imara açılmaması gerektiğini ve bir an önce sorumlularının bulunmasını, en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Ayrıca orman yangınlarıyla mücadele gücümüzün de sorgulanması gerektiği kanısındayız. İYİ Parti olarak üyelerimizle birlikte ağaç dikme kampanyasında hazır olduğumuzu belirtmek isterim.”

Ülkemizdeki kadın cinayetleri konusuna da değinen Nevzat Kanber, “Bir diğer konu ise ülke gündeminde yoğun şekilde yer alan Kadın cinayetleri ve özellikle Emine Bulut Cinayeti. Kadın bedeni üzerinden bilinçli şekilde yapılan siyasetin bugün ülkemizi getirdiği nokta gerçekten acınası haldedir. On yaşındaki kızının gözü önünde vahşice katledilen Emine Bulut'un yaşadıklarını, insanların film seyreder gibi seyredip, kamera kaydı alıp sonra sosyal medyaya servis etmeleri de insanımızın ne kadar umarsızlaştığının bir kanıtıdır. Bu durumdan utanç duyuyor ve devletimizin her zaman yaptığı açıklamalara ve hiç bir şey yapılmamasına alışmış olsak da artık ilgili bakanlığın diğer kurumlarla bir araya gelerek somut ve ivedi adımlar atması gerektiğini belirtmek istiyoruz” diye konuştu. 

SATIŞLAR EKONOMİK KRİZ NEDENİYLE KAYNAK YARATMA AMAÇLI

Özelleştirme İdaresi’nin Bodrum’daki arazi satışları ile ilgili de açıklamalar yapan İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber, sözlerine şöyle devam etti:

“İYİ Parti olarak sizleri ve Bodrum kamuoyunu bilgilendirmek ve dikkatini çekmek için bu basın açıklamasını yapıyoruz. Bilindiği üzere 16 Ağustos Cuma günü  Cumhurbaşkanlığı kararları ile 30860 sayılı Resmi gazete de yayınlanan ve özelleştirme idaresince Bitez, Yahşi ve Ortakent mahallelerinde toplam 106.212 m2 yüzölçümlü  taşınmazların toplam 58 milyon 110 bin liraya satıldığı açıklanmıştır. Akabinde aynı sayılı Resmi Gazete de yine Bitez ve Gökçebel mahallelerinde toplam yüzölçümü 64.676 m2  olan 12 ayrı taşınmazın özelleştirme programı kapsamına alındığı ifade edilmiş ve satışının yapılacağı belirtilmiştir. Değerli basın mensupları, satışa çıkan bu arazilerin önemli kısmı orman arazileri olduğu ve ekonomik kriz nedeniyle kaynak yaratma amaçlı olduğu ve Bodrum bölgesindeki bu arazilerin bu amaçla satılıyor olmasını Bodrum kamuoyunun da vicdanını yaralamaktadır.”

İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un incelemelerinden sonra inşaatı durdurulan büyük projelerin imar ile yapı ruhsatına aykırı bölümlerinin yıkım kararı ile ilgili olarak da şu ifadelere yer verdi:

“İyi Parti olarak Bodrum’un daha fazla büyümemesi gerektiğini türlü platformlarda açıkladık. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik bakanı Bodrum’a gelerek Bodrum’un kanayan yarası olan kaçak yapılaşmaya bir dur demek amacıyla toplam 8 projedeki, Bin 611 konut, 4 otel inşaatı durdurdu. Bu konu da Hükümetimizin bu tutumunu destekliyor, geç alınmış bir karar olduğu için de üzülüyoruz. Çünkü katledilen bir doğa ve binlerce m2 denize dolgu yapılarak hoyratça rant elde edilmiştir. Bu konuyla ilgili de neler yapılacağını da yakından takip etmekteyiz. Ancak Hükümet yetkilimiz tüm bunları yaparken, Bodrum halkı ve yerel yönetiminin bu konuda bir yetkiye sahip olmadığını tüm büyük projelerin Ankara’dan, uzaktan kararlarla yapıldığını tüm halkımız bilmektedir. Biz hep yerinden yönetimi savunmuşuzdur. Kaldı ki Büyükşehir yasası bile Bodrum’un yapısına uymamaktadır. 100 km öteden, 750 km öteden Bodrum’un yerel yapısı yönetilemez, yönetilmemeli. Bodrum’la ilgili kararları Ankara değil Bodrum halkı ve yerel yönetimleri vermelidir. Çünkü Bodrum uzaktan yönetilemeyecek kadar değerli, dünyaca ünlü bir turizm merkezidir.”

Büyük inşaat projeleri ile ilgili alınan kararı desteklerini ve takipçisi olacaklarını dile getiren Kanber, ancak tamamının yıkımının gerçekleştirileceğine inanmadığını belirterek şöyle dedi:

“Ancak Çevre ve Şehircilik bakanlığı bu mühürlemeyi yaparken, özelleştirme idaresince  satılmış ve satılacak olan arazilerde bir kısmı orman ve imarsız arazi de olsa ilerleyen günlerde nasıl bir inşaat ve rant faaliyetlerinin söz konusu olacağını merak etmekteyiz. Bodrum’daki alt yapı, yol, su, kanalizasyon ve arıtma tesislerinin yetersiz kaldığı kimi yerde hiç olmadığı ve sorunlarının Yerel yönetimlerin çözemeyeceği noktaya ulaştığı bu günlerde yaşadığımız bu güzel bölgenin her geçen gün verilen ruhsatlarla, yapılan inşaatlarla doğamızın, denizimizin katledildiğini görmekteyiz. İyi parti Muğla milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun bey 21 Ağustos 2019 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına hangi amaçlar için bu taşınmazların satışının yapılacağı ve buradan elde edilecek gelirin nerelerde kullanılacağını sorduğu bir soru önergesi de vermiştir.”

İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber, “Bu bilgiler çerçevesinde Bodrum halkının dikkatini çekmek istiyor ve Bodrum’un yeterince kan kaybetmemesi için hep birlikte sahip çıkmamız gerektiğini beyan ediyorum" diyerek açıklamasını tamamlarken şu sorulara yanıt verilmesini beklediklerini dile getirdi;

"Ve buradan soruyorum:

1-Yazın bir milyon nüfusa kadar dayanan Bodrum’da Hastane inşaatını bile bitirilememişken bu satışlardan elde edilecek gelir nerelerde kullanılacaktır?

2-satılmış olan arazilerin satış amacı nedir?

3-Doğal sermayesi ve turizm potansiyeli ile öne çıkan Bodrum’daki bu arazilerin satışından ve satış sonrasında üzerinde  planlanan yapılaşma  olacak mıdır?

4-Satışı söz konusu olan  yerler hakkında Bodrum belediyesinin  görüş ve düşüncelerine başvurulmuş mudur?

5-Büyükşehir ve Bodrum belediyeleri  bu satışlarla ilgili ne düşünmektedir?

6-Eylül ayı içersinde yeni bir takım taşınmazlarında satışının açıklanacağının duyumunu aldık. Acaba Bodrum'un tek bakir kalan bölgesi olan Küdür yarımadası da bu özelleştirme kapsamında mıdır?”