Komşu Adalardan Yardım Seferberliği

Ülkemizin peş peşe yaşadığı büyük afetler sonrası ülkede ve tüm dünyada yardım seferberliği başlarken, komşu adalarda toplanan yardım malzemeleri de Bodrum üzerinden deprem bölgesine ulaştırılmaya devam ediyor.

Komşu Adalardan Yardım Seferberliği

Yunanistan’ın Kos ve Leros Adalarında deprem mağdurları için toplanan yardım malzemeleri dün akşam saatlerinde Bodrum’a getirildi. Bodrum Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu tarafından Cruise Port’ta karşılanan Yunan heyetinin yanında getirdiği 39 palet ve 270 büyük poşet yardım malzemesi, yetkililer tarafından teslim alındı. 

Kos Belediyesi Sosyal İşler Sorumlusu Stamatia Kantarzi, İş İnsanı Sami Payzanoğlu, Bodrum Kent Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Arif Yılmaz ve beraberindekiler, daha sonra Malatya’ya gidiş hazırlığı yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı ziyaret etti. 

Leros Belediye Başkanı Michael Kolias’ın bizzat kendisinin Bodrum’a gelmek istediğini ancak yoğun programı nedeniyle katılamadığını belirten İş İnsanı Sami Payzanoğlu, “Leros Belediye Başkanı Michael Kolias, Türk ulusuna başsağılığı ve geçmiş olsun mesajını iletmemi istedi. Ben doğduğum büyüdüğüm ada kentinde böyle bir seferberlik, böyle bir dayanışma görmedim. Herkes yardım yapabilmek için canla başla çalışıyor. Şimdi ikinci sırada ilaç ve gıda yardımı için kampanya başlatıyoruz.” dedi. 

Kos Belediyesi Sosyal İşler Sorumlusu Stamatia Kantarzi ise deprem olunca İstanköy halkının hemen yardım çalışmalarına başladığını belirterek şunları söyledi:

“Bu üzücü olayda fark ettik ki insanlıkta din ve ırk ayrımı olmaması gerekiyor. İstanköy her zaman yanınızda olacak ve yardım etmeye devam edecek. Çocuklarımız okullarına gelirken ellerinde malzeme poşetleriyle geliyorlar. Çok farklı duygular yaşıyoruz. Çocuklarımızın bu düşüncelerle hareket etmesi çok önemli.” 

Gösterilen hassasiyet için Yunan halkına teşekkür ederek sözlerine başlayan Başkan Aras, “Büyük bir coğrafyada, büyük bir nüfus bu depremlerden etkilendi. Bizler, ilk günden itibaren var gücümüzle bölgeye, bölge halkına destek olabilmek için çalışıyoruz. Böyle günlerde siz komşularımızı yanımızda görmek bizler için gurur verici. Bu dostluk ve dayanışmanın sürmesi iki ülke adına da çok değerli. İki komşu belediyeye de bir kez daha çok teşekkür ediyoruz. Yardım malzemelerinin bizzat yerine ulaşması için çalışacağım, bu konuda içiniz rahat olsun.” diye konuştu.  

Heyet, Rodos Belediyesi’nin topladığı yardım malzemelerini de en kısa süre içinde Kos üzerinden Bodrum’a ulaştırılacağını ifade etti.