Sürü Halinde Görüntülendiler!..

Özellikle Hint Okyanusu kökenli istilacı türlerin Ege ve Akdeniz'deki artışı korkutucu şekilde devam ediyor. Okyanusların ve denizlerin korkulu rüyası olan Aslan balıkları, bu kez sürü halinde Bodrum’da görüntülendi.

Sürü Halinde Görüntülendiler!..

Bodrum açıklarında zaman zaman görülen zehirli aslan balıkları bu sefer sürü şeklinde görüntülendi. Hint okyanusu, Büyük okyanus ve Pasifik okyanusunda deniz canlılarını tehdit eden aslan balıkları, büyük gemilerin sintinelerinde Süveyş Kanalı'nı geçekerek Akdeniz'e gelerek hızla çoğalıyor.  

Bodrum'da görülen aslan balıkları, sulardaki canlıları dikenleriyle öldürmesi ve insanlara da ciddi zararlar vermesiyle tanınıyor. Ege Denizi’nde aralıklarla görülen aslan balığı Bodrum'un Karaada açıklarında dalış yapan iş insanı Bülent Pamuk tarafından görüntülendi.

“ASLAN BALIĞINDAN BAŞKA CANLI YOKTU”

Karaada açıklarındaki Pınarim-1 batığı ve Dakota-47 uçak batığında dalış yapan Pamuk, çevresinde gördüğü yüzlerce aslan balığı karşısında şok oldu. Bülent Pamuk, batıkların etrafını istila eden Aslan balıklarının bulunduğu bölgede başka hiçbir canlının olmadığını söyledi. 5 yıldır Akdeniz ve Ege Denizi'nde dalış yapan Pamuk daha önce yaptığı dalışlarda aynı bölgede çok sayıda farklı balık türleri olduğunu söyleyerek, bu kez Orfoz, sinarit, Ahtapot, Lagos gibi deniz canlılarını dalış yaptığı bölgede hiç görmediğini, batığın çok uzaklarında ise çok az sayıda balık gözlemlediğini söyledi.

BİR BALIK 2 MİLYON YUMURTA

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Ateş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, aslan balıklarının yılda 2 milyon yumurta bıraktıklarını belirterek, "Bu balıklar 12,5 santigrat dereceye kadar düşük su sıcaklığına adapte olabiliyorlar. Tercihen 17,5-28 santigrat da yaşamlarını sürdürmekteler. Daha çok kayalık bölgelerde bulunurlar. Beslenme alışkanlıkları avcı tür özelliği gösterip, küçük balıklar, omurgasızlar ve kabuklular ile beslenirler. 17-20 cm arasında, takriben 2 yaşında üreme yaşına gelirler. Yılda iki milyona yakın yumurta bırakabilirler. Kendilerini tüketen bir tür olmadığı şimdiye kadarki çalışmalarda ortaya çıkmıştır" dedi.

ASLAN BALIĞI SOKMALARINA KARŞI UYARI

Aslan Balığı sokması talihsizliği yaşayabilecek kişilere de önerilerde bulunan Ateş, "Yara bölgesinde herhangi bir diken ya da yabancı cisim var ise hemen uzaklaştırılmaları, yara bölgesi derhal 40 derece suya batırılıp 30-90 dakika bekletilmelidir. Bu uygulama zehrin etkisini kaybetmesini sağlıyor. En kısa sürede bir sağlık kurumuna başvurulması gerekiyor. Ağrıyı tetikleyen en önemli etmenlerden birisi dokuda gelişen ödem olduğundan yaralanan bölge yukarı kaldırılmalıdır. Bu şekilde ödemin ağrısı hafifletilebilir" dedi.