Korona Tedbirleri Şantiyelere İşlemiyor!

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını son bir hafta içerisinde alınan tedbir kararlarıyla ülkemizde de birçok sektörde faaliyeti tamamen durdurdu. Kepenk kapatan sektörlere her gün yeni sektörler eklenirken, inşaat sektöründe ise korona tedbirleri dinlemiyor. Virüs tehlikesine rağmen şantiyelerde yüzlerce işçinin yoğun bir şekilde yan yana çalıştığı, kalabalık yemekhane ve konteynırlarda yaşamlarını sürdürdüğü ifade ediliyor.

Korona Tedbirleri Şantiyelere İşlemiyor!

Bodrum’un dört bir yanında inşaat yasakları öncesinde inşaat firmaları çalışmalarını korona virüs tedbirlerine rağmen hummalı bir şekilde sürdürüyor.  

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçen yaz Bodrum’da imar planına uyulmayan kaçak yapılara ilişkin incelemelerde bulunmuş, imara aykırı alanların yıkılması talimatını vermişti. İlçede imara aykırı yapılarda yıkım çalışmaları başlatılıp büyük bölümü yıkıldı. Geçen yıl bunlar yaşanmışken, inşaat firmalarının iştahını kabartan yerlerin başında gelen Bodrum’da inşaat yasakları öncesinde yine hummalı çalışmalar sürüyor. 

Kimi firmalar projelerini bitirmek, kimileri de yasaklar öncesinde yapabildikleri kadar çalışma yapmak için gece gündüz çalışıyor. Öyle ki Yarımada’daki bazı inşaatlarda gece yarıları bile yüzlerce işçi ve beton mikserleriyle beton atıldığı görülüyor. Konacık Mahallesi’ndeki Çukurdere’de yürütülen çalışmada ise sabahtan akşama kadar hilti sesi yankılanıyor. 

Demirbükü’ndeki inşaat çalışmasından çekilen bir fotoğraf ise ilçedeki yapılaşmanın geldiği noktayı gözler önüne seriyor. Eskiden çam ağaçlarının yükseldiği yamaçlarda şimdi betonların yükselmesi tepki çekiyor. 

Yarımada’nın neredeyse bütün yollarında ise beton mikserlerinden geçilmiyor. İnşaatların yoğunlukta olduğu kimi caddelerde ise dakika başı beton mikserleri geçtiği görülüyor. 

KORONAYA RAĞMEN, YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ!..

Kent Haber’e ulaşan bir vatandaş, inşaat sektöründeki firmaların inşaat yasakları öncesi çalışmalarını hızlandırdığını ve işçi sayılarını arttırdıklarını ifade ederek 
“Korona nedeniyle belediye personelinin denetimi azaltması mıdır, nedir bilemiyorum. Turgutreis Turgut Özal Caddesi’nde oturuyorum. Akyarlar istikametinde inanılmaz sayıda inşaat hafriyat ve beton kamyonu hareketi var. Deli gibi, yangından mal kaçırır gibi” ifadelerini kullandı.

Başka bir vatandaş ise “Bodrum’da hala şantiyeler çalışıyor. Üstelik inşaat yasağı yaklaşıyor diye işçi sayılarını da artırdılar. Her gün yüzlerce insan dip dibe çalışıp yemek yiyor aynı tuvaleti kullanıyor” diyerek sektörde salgın riskiyle ilgili kontrollerin artırılması talebini dile getirdi.