KÖYLÜLERİN İÇME SUYU ÇİLESİ

Muğla'nın Yerkesik beldesine bağlı Kuyucak köyü sakinleri, su şebekesindeki patlaklar...

KÖYLÜLERİN İÇME SUYU ÇİLESİ
Muğla'nın Yerkesik beldesine bağlı Kuyucak köyü sakinleri, su şebekesindeki patlaklar nedeniyle, 15 gündür içme suyu sıkıntısı çekiyor.
Köylüler, evlerine, 2 kilometre uzaktaki yağmur sularıyla dolan kuyulardan, omuzlarında içme suyu taşıyorlar.
Alınan bilgiye göre, Kuyucak köyüne su sağlayan, 20 kilometre uzunluğundaki su şebekesi farklı noktalardan patladı. Köylüler, tüm çabalarına rağmen şebekeyi onaramadı. Şebekeden su alamayan köylüler, içme suyu ihtiyacını köye yaklaşık 2 kilometre uzaktaki yağmur sularıyla dolu kuyulardan karşılamaya başladılar.
156 haneli köyün muhtarı,Nihat Pekmezci, su şebekesindeki patlaklar ve vantözlerdeki arıza nedeniyle köye, yaklaşık 2 aydır aralıklarla su verildiğini, 15 gündür de hiç su verilemediğini söyledi. Şebekeyi kendi imkanlarıyla onaramadıklarını söyleyen Pekmezci, yetkililerden yardım istediklerini kaydetti.
Köylülerden, Recep Akan da içme suyu şebekesindeki arıza nedeniyle köylülerin, yaklaşık 2 kilometre uzaktaki kuyulardan evlerine omuzlarında su taşıdığını söyledi. Şebekedeki arızayı onaramadıklarını ifade eden Akan, şöyle dedi:
''Köyümüzde 15 gündür su akmıyor. Köyümüz merkeze uzak olduğu için ilgilenen de olmadı. İçme suyumuzu kuyulardan sağlıyoruz. Her gün omuzuma bağladığım tenekelerle kuyudan su taşıyorum. Bazı köylüler, hayvanlarla bazıları da el arabasıyla evine su taşıyor. Çok zor durumdayız.''
Abdullah Fidan ise kadınlar ve yaşlıların su taşımakta zorlandığını ifade etti.
Muğla İl Özel İdaresi yetkilisi Hadi Oğuzbakır ise şebekedeki patlamaların onarılarak en kısa sürede köye su verilmesi için çalıştıklarını söyledi.