Mandalina Hasat Festivali'ne Doğru

Bu yıl 11-12 Ocak tarihlerinde Bodrum’un Dereköy Mahallesi’nde gerçekleştirilecek “Mandalina Hasat Şenliği” öncesi bir basın toplantısı düzenlendi. 

Mandalina Hasat Festivali'ne Doğru

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez ve Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç konuşmacı olarak katıldı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kaymakam Yılmaz, geçmiş yıllarda Bodrum Belediyesi ve STK’lar tarafından gerçekleştirilen şenlikte bu yıl Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün de sorumluluk aldığını hatırlatarak şöyle dedi:

“Bodrum Dünya’nın en güzel yerlerinden bir tanesi. Bunda şüphesiz mandalinanın da önemli bir yeri var. Bodrum’un sembolü olmuş güzel bir meyvemiz. Aynı zamanda coğrafi işaret de almış. Bodrum’un ve Bodrumlunun mandalinaya vefa borcu var. Birçok arkadaşımızın tahsilinde, iş kurmasında, düğününde mandalina ürününün kazancı var. Bodrum gibi rantın yüksel olduğu bir yerde, değeri milyonları geçmiş bir mandalina bahçesini korumak çok kolay değil. Ama mandalina bahçelerini imara açmadan bu işi sürdürmeye çalışacağız. Mandalinanın varlığını sürdürebilmesi için 2 önemli konu var. Bunlardan birincisi mandalinayı katma değer oluşturarak, işleyip daha değerli şekillerde ürünler oluşturarak satabilmek. İkincisi Dünya’nın en önemli turizm merkezlerinden Bodrum’da mandalina bahçelerini koruyacak şekilde turizme açabilmek. Biz bu 2 konuyu gerçekleştirebilirsek mandalinanın korunması açısından önemli mesafeler alabileceğimize inanıyorum. 11-12 Ocak’ta gerçekleştireceğimiz mandalina festivali bu anlamda farklılık oluşturması açısında ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise şu sözlere yer verdi:

“Bizler aslında turizm toplumuna tarım toplumundan geldik. Bizim ailelerimiz ve bizler tarımla iştigal ederken çok hızlı bir değişim ve dönüşümle tamamen turizmle iştigal eder hale geldik. Ama turizmin cazibesine kapılıp topraktan koptuk. Bu sene özellikle mandalina konusunda il müdürlüğümüzün bu işe talebi ve arzusu açıkçası bizi de çok mutlu etti. Demek ki bu konuda ümidimiz var ve artarak devam ediyor. Mandalina festivali aslında bir araçtır. Asıl olan Bodrum’un bu değerini korumak.”

Toplantıda konuşan Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ise “Bodrum mandalinasına muhtaç, mandalina da Bodrum’a muhtaç" diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Yani karşılıklı sevgiye ihtiyacımız var. O aşkın, o sevdanın yeniden alevlenmesi gerekiyor. O rant düşkünü yatırımcılarımız bilmiyorlar ki, kızamıyorum onlara, tabi ki para kazanacaklar kimsenin ekmeğiyle bir derdim yok. Bir süre sonra o mandalina bahçelerini diktiğiniz betonlar hiçbir işe yaramayacak. İnsanlar Bodrum markasıyla özdeşleşmiş Bodrum mandalinasının aromasını, Bodrum’un mis kokulu narenciyeli sokaklarını hatırlarından çıkaramayacaklar.”

Toplantıda BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez ve Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç de birer konuşma yaparken, aralarında mandalina üreticilerinin yer aldığı katılımcılar görüşlerini dile getirdi.