Özdoğan; 'Mücadelemiz Devam Edecek'

CHP Bodrum İlçe Örgütü Kadın Kolu üyeleri "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü" dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

Özdoğan; 'Mücadelemiz Devam Edecek'

CHP Bodrum İlçe Örgütü parti binasında yapılan basın açıklamasına MYK Üyesi Merve Yılmaz, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, CHP Bodrum İlçe Örgütü Kadın Kolu Başkanı Umut Özdoğan, yönetim kurulu üyeleri ile Kadın Kolu Yönetim Kurulu Üyeleri ve partililer katıldı.

CHP Bodrum İlçe Örgütü Kadın Kolları Başkanı Umut Özdoğan’ın okuduğu ve eşzamanlı yapılan basın açıklamasında şu sözlere yer verildi;

“Bu yıl 25 Kasım’ı pandemi koşullarının gölgesinde karşılıyoruz. Ancak hepimiz biliyoruz ki; ülkemizde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlalleri artarak devam ediyor. Kadınlar şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşıyor. Pandemi döneminde bu sorunların daha da büyümesi yetmezmiş gibi; kazanılmış haklarımıza dahi göz diken, kadınları "fıtrat ve kader" arasına sıkıştıran bir iktidarla mücadele ediyoruz. Kadınların kıyafetinden kaç çocuk doğuracağına, nafaka hakkından İstanbul Sözleşmesi’ne kadar uzanan ellere, gereken cevabı her gün büyüttüğümüz örgütlü mücadelemiz ile veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. "Kadına yönelik şiddet politiktir" diye haykırmayı sürdüreceğiz.

Bizler Halide Edipler’den, Bahriye Üçoklar’dan, Türkan Saylanlar’dan aldığımız ilhamla, kadınların demokrasi, eşitlik ve insan hakkı mücadelesini uluslararası dayanışma içinde sürdüreceğiz. Sokakları, meydanları, kampüsleri, fabrikaları, tarlaları terk etmeyeceğiz. Hayatı kurduğumuz her alanda sözümüzü çoğaltacağız. Siyaset yapmaktan da emeğimizin hakkını savunmaktan da vazgeçmeyeceğiz. Eşit, özgür ve demokratik bir gelecek; biz kadınların ellerinde yükselecek.

Yaşamın her köşesini sevgiyle, barışla, kardeşlikle, güvenli bir gelecekle donatacağız. El ele verip, önce eril zihniyeti sonra dünyayı değiştireceğiz. Cesaret biziz. Azim biziz. Emek biziz. Biz kadınlarız. Biz her iki kişiden biriyiz. Bu 25 Kasım hepimize; kardeşliğin, dayanışmanın, eşitliğin, mücadelenin ve kazanımların habercisi olsun."

Basın açıklamasının okunmasının ardından CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan ise 18 yılda kadına yönelik şiddet yüzde bin dört yüz arttığını, savcılığın başlatmış olduğu her dört dosyadan üçünde suçu işleyenlerin serbest bırakıldığını dile getirdi. 

CHP Bodrum İlçe Örgütü Kadın Kolları Başkanı Umut Özdoğan ise basın açıklamasının sonunda CHP Kadınları olarak manifestolarında şiddet gören, istismara uğrayan, tecavüze uğrayan, yasal haklarını nasıl kullanacakları bilmeyen kadınlar için bir hukuk komisyonları olduğunu ve onlara ücretsiz olarak avukatları ile buluşturacaklarını ve hiçbir ücret ödemeden destek olunacağını söyledi.