Protokol Bir Yıl Daha Uzatıldı

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bodrum Otelciler Derneği arasında yenilenen protokol ile, derneğe bağlı otellerde çalışan tüm personelin, Mesleki Eğitim Merkezi(MESEM) Uygulama programına kayıtlarının yapılarak çalıştıkları meslek alanında kalfalık-ustalık belgesi ve lise diploması almaları sağlanmaya devam edilecek.

Protokol Bir Yıl Daha Uzatıldı

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile BODER arasında ilki geçen yıl imzalanan protokol, atılan imzayla bir yıl daha uzatıldı. 

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde gerçekleşen imza törenine Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Aldal, Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Ömer Faruk Dengiz ile Başkan Yardımcısı Salih Gürhan Gider, Genel Sekreter Yiğit Girgin ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Dağoğlu katıldı. 

İş Birliği Protokolü ile Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Mesleki Eğitim Uygulama programı uygulayan Bodrum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Turgutreis Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde ve Bodrum Mesleki Eğitim Merkezi’nde, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri ile Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanlarında Mesleki Eğitim Uygulama programına kayıtlı öğrencilerin sayısının arttırılması, eğitim kalitesinin yükseltilmesi ve Mesleki Eğitim Uygulama öğrencilerinin mesleki becerilerini geliştirmek amacıyla yeni eğitim ortamlarının hazırlanması sağlanarak, öğrencileri iş hayatına hazırlamak, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamak ve istihdama katkı sağlamak amaçlanıyor. 

İş birliği protokolü sayesinde ortaokul mezunu veya lise düzeyinde herhangi bir sınıftan ayrılmış kişilere, hem eğitimlerine devam edip hem de fiilen iş hayatının içinde olacakları şekilde kariyer edinme fırsatı sunuluyor.

Geçen yıl imzalanan protokol ile 313 öğrenci eğitim görürken, bu yılki protokol ile toplam 1017 öğrencinin eğitim alacağı bildirildi. 

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Aldal, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

“Buradaki öğrencilerin amaç Mesleki Eğitim Merkezi’nde daha nitelikli, ehliyetli ve liyakatli yetişmelerini sağlamak. Okul ve yaşam arasındaki döngünün daha disiplinli ve kontrollü şekilde yürütülmesi. Buradaki öğrenciler, daha çok örgün eğitim çağından çıkmış, Mesleki Eğitim Merkezi’ne yönlendirilmiş kişiler olacak. Haftada bir kez teorik eğitim alıyorlar. Uygulamalı eğitimi de alanlardaki otellerde ya da başka meslek gruplarındaki çalışma alanlarında alıyorlar. Bir nevi yaptığı işi eğitimle donatı haline getirmek. Eğer öğrenci lise düzeyindeyse Mesleki Eğitim Merkezi’ni bitirdiğinde çıraklık, kalfalık ve ustalık belgesinin yanında lise diploması alıyor.”

BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz ise protokolü bir yıl daha uzatmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade ederek “MESEM, gerçekten önemli bir kurum. Otelcilerimiz lütfen bunu dikkate alsınlar. Biz, BODER olarak her zaman hazırız. İstihdam konusunda daha nitelikli olunmasını sağlayacağız. Hepimize hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.