SELECT `ac`.`id`, `ac`.`banner_text`, `ac`.`banner_url`, `ac`.`hash` as `banner_hash`, `images`.`image_728x150` as `banner`, `images`.`image_default` as `image_default`, `images`.`id` as `image_id`, sum(ad_view_stat.view_count) as view_counts, `alt_banner`.`image_default` as `alt_banner`, `ac`.`kapanma_zamani`, `ac`.`gosterilmeme_suresi`, `ac`.`ad_campaign_type`, `ac`.`banner_script` FROM `ad_campaigns` as `ac` JOIN `ad_view_stat` ON `ad_view_stat`.`campaign_id`=`ac`.`id` and `view_date`="2023-02-01" JOIN `ad_customers` ON `ad_customers`.`id`=`ac`.`customer_id` and `ad_customers`.`active`=1 JOIN `images` ON `images`.`id`=`ac`.`post_image_id` LEFT JOIN `images` as `alt_banner` ON `alt_banner`.`id`=`ac`.`alternatif_banner` WHERE `ac`.`banner_size_id` = 1 AND `ac`.`start_time` <= '2023-02-01 14:56:36' and `ac`.`end_time` >= '2023-02-01 14:56:36' AND `ac`.`deleted` = 0 AND `ac`.`active` = 1 GROUP BY `ad_view_stat`.`campaign_id` ORDER BY `view_counts` ASC LIMIT 1update ad_campaigns set views=views+1 where id=357checkstat select id from ad_view_stat where view_date="2023-02-01" and view_hour=14 and campaign_id=357update ad_view_stat set view_count=view_count+1 where id=1661010

RES İçin ÇED Toplantısı Var...

Bodrum’da Rüzgar Elektrik Santrali (RES) kurmak isteyen Yıldız Enerji Elektrik Üretim A.Ş., Çevresel Etki Değerlendirmesi(ÇED) toplantısı yapacak.

RES İçin ÇED Toplantısı Var...

Güvercinlik Mahallesi’nde Yıldız Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan 33 MWM (13 adet Türbin) Güllük RES ve Enerji İletim Hattı projesine ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir kararının iptali için açılan dava geçtiğimiz yıl Eylül ayında sonuçlanmıştı. Çamlık, Kumköy ve Yalı muhtarlarınca açılan davada Muğla 1. İdare Mahkemesi, Muğla Valiliği tarafından verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirilmesi gerekli değildir’ kararını iptal etmişti. 

Bu kararın ardından ÇED sürecini başlatan Yıldız Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin ÇED toplantısı yapacağı kaydedildi. Davacıların Avukatı Remzi Kazmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Biz 2 kere mahkemeye gittik ve hem yürütmeyi durdurma kararı aldık, hem de Yıldız A.Ş.’nin yaptığı RES projelerini iptal ettirdik. Köy halkının yoğun katılımıyla beraber bu bölgede RES istenmediğini 2 kez ispat etmemize rağmen bu kez aynı şirket 21 Temmuz 2020’de tekrar ÇED gerekli değildir projesiyle Çamlık Köyü’ne gelerek burada bir bilgilendirme toplantısı yapılmasını istiyorlar. Biz şunu anlayamıyoruz; Bodrum’a RES kurmanın hiçbir faydası olmadığını bilimsel raporlarla açıklamamıza, mahkeme kararlarıyla ispat etmemize rağmen kurulacak RES’in 13 bin dönümlük alan üzerinde yapacağı bu tahribat karşısında Yıldız A.Ş. hala neyi savunuyor? Halbuki RES kurulacak o kadar güzel yerler var ki. Biz defalarca söyledik, RES’lere ve temiz enerjiye karşı değiliz ama Yalıkavak’tan sonra Güvercinlik’te kurulmaya çalışılan RES’lerle Bodrum’u bir RES çöplüğüne dönüştürmek isteyen bu anlayışa buradan sesleniyoruz; sakın bu toplantıya gelmeyin. Elimizde mahkeme kararları var, hukuk var. Her şeyden önce RES istemeyen halkın iradesi var. Siz neyin peşindesiniz? Arkelojik SİT alanı olan bu bölgede RES’lerin kurulamayacağını biz değil hukuk söylüyor, mahkemeler söylüyor. Siz neyin peşindesiniz? Sanmayın ki bizim bu konulardan haberimiz yok. 21 Temmuz’da eğer çay içmeye gelecekseniz buyurun gelin. Ama ÇED toplantısına gelecekseniz sizi köyde istemiyoruz” dedi.