SAGAY EFSANESİ BODRUM’DA GERİ DÖNÜYOR

Türkiye’de ilk defa 1992 yılında yapılan su altı fotoğrafı yarışması 'SAGAY', ODTÜ-SAT...

SAGAY EFSANESİ BODRUM’DA GERİ DÖNÜYOR
Türkiye’de ilk defa 1992 yılında yapılan su altı fotoğrafı yarışması 'SAGAY', ODTÜ-SAT tarafından 7-8 Eylül'de Bodrum'da tekrar düzenleniyor.

ODTÜ Sualtı Topluluğu, 7-8 Eylül'de Bodrum'da Sualtında Görüntü Avlama Yarışması (SAGAY) düzenliyor. Türkiye’nin öncü sualtı topluluklarından olan ve tarihçesi 1987 yılına dayanan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sualtı Topluluğu tarafından ilki 1992 yılından yapılan ve 6 kez Kuzey Ege'de tekrarlanan Sualtında Görüntü Avlama Yarışması (SAGAY), 18 yıl aradan sonra Bodrum’da geri dönüyor.

YARIŞMA İLE DOĞA KORUMAYA DİKKAT ÇEKİLMEK İSTENİYOR

Ülkemizde bir üniversite bünyesinde kurulan ilk su altı topluluğu olan ODTÜ-SAT o dönemlerde Türkiye’de su altına meraklı olan insanların çok büyük çoğunlukla zıpkınla balık avcılığına meraklı olduğunu fark etti. Başka bir alternatif olarak canlıları su altı tüfekleri ile avlamak yerine, su altı fotoğrafları ile görüntülerini avlama fikri ortaya çıktı. SAGAY, birçok usta sualtı fotoğrafçısının katılarak bu etkinliğin ülkemizde yayılmasına vesile oldu. Ardından düzenlenen su altı fotoğraf yarışmalarına ilham oldu ve bu önemli etkinliğin yaygınlaşmasında etkin rol aldı. Su altında Görüntü Avlama Yarışması, en öz tanımıyla, su altında zamana karşı yarışılan ve doğaya zarar vermeyen bir foto-safari niteliği taşıyor.

DOĞANIN ÜRETKENLİĞİNE DAHİL OLUN

SAGAY’ın amacı, içinde yaşadığı doğayı her gün biraz daha tüketen insanoğlunu daha yapıcı alternatiflere yöneltmek. SAGAY, mavinin her tonunu boyayabilen ancak doğadaki maviyi tüketen, sık sık olanaksızlıklardan yakınan bizlere, bir seçenek sunuyor: Zıpkınla avcılık yerine, fotoğraf ve filmle çoğaltmak.

SAGAY 1992 yılında Bozcaada’da daha sonrasında 1993’te Gökçeada’da, 1994’te Foça’da, 1995’te Ayvalık-Cunda Adasında, 1997 Dikili Denizköy ve son olarak 2000 yılında Karaburun’da yapılmıştır.

Misyonu daima çevre koruma üzerine olan ODTÜ-SAT zıpkın avcılığına alternatif olarak ortaya koyduğu SAGAY efsanesinin tekrar geriye dönmesi için siz değerli sualtı severlerin de katılımını beklemekte. Detaylı bilgi için www.sagay.org adresini ziyaret edebilir, 7-8 Eylül tarihlerinde, 5 farklı kategoride düzenlenecek yarışma için 31 Ağustos’a kadar web sitesi üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz.