Sel Kapanı, Antik Mezarlara Takıldı!

Bodrum’da Gökçeler Deresi üzerine sel kapanı yapmak için geçen yıl başlayan çalışmalar, bölgede antik mezarlar çıkınca durdu. İhalenin kurtarma kazılarının tamamlanmasının ardından yeniden başlayacağı ifade edilirken, dere yatağındaki taş toprak ise şiddetli yağışlarda yaşanacak olası bir selde şehir merkezindeki zarar riskini arttırıyor.

Sel Kapanı, Antik Mezarlara Takıldı!

2019 yılında ilçede şiddetli yağışlarda en çok taşkının yaşandığı derelerden biri olan Gökçeler Deresi’ne sel kapanı yapılması için girişimlerin başladığı bildirilmişti. Bu kapsamda Devlet Su İşleri 21. Bölge Müdürlüğü ile Mersal İnşaat arasında 29 Nisan 2021 tarihinde “Muğla Bodrum İlçe Merkezi Yandereleri Yukarı Havza Islahı 2. Kısım” işinin sözleşmesi imzalandı. 

9 milyon 274 bin TL sözleşme bedeli ile yapılacağı belirtilen sel kapanı projesinde dere yatağı üzerinde çalışmalar başladı. Sel kapanının yapılacağı bölgeye çöplük ve Pedasa mevkisinden gelen yangın yolu ıslah edildi. 

Kapanın temelden yüksekliği yaklaşık 30 metre, uzunluğu 311 metre, duvar genişliği 2.30 – 3.10 metre arasında olması planlanıyordu. Sözleşmede 350 iş gününde bitileceği ifade edilen kapanın zemin çalışması ve yolların açılması işleri tamamlandı. 

ANTİK MEZARLAR ÇIKTI

Sel kapanı çalışmaları devam ederken derenin hemen yanında yaklaşık 20 antik mezar ortaya çıktı. Hangi döneme ait olduğu açıklanmayan mezarlar çıkınca sel kapanı çalışmaları durduruldu. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğünce kurtarma kazıları başlatıldı. Müzeye kurtarma kazıları için tahsis edilen ödeneğin bitmesi nedeniyle ara verilen kurtarma kazılarının yeniden başlayacağı öğrenildi.

DERE YATAĞINDAKİ HAFRİYAT, RİSK OLUŞTURUYOR!

Çalışmalar sonrası dere yatağının bir kısmını kapatan taş toprak ise sel riskinin arttırıyor. İlçe merkezinden geçen ve en çok taşkına sebep olan deredeki taş toprağın, şiddetli bir yağış durumunda yaşanabilecek bir sel baskınında şehir merkezindeki zarar riskini arttıracağı ifade ediliyor. Dere yatağına bazı sorumsuzların da çöplerini döktükleri görülüyor. 

YENİDEN İHALE YAPILACAK

Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, Kent Haber’e konuyla ilgili yaptığı açıklamada “O bölgede antik mezarlar çıkınca çalışmalar mecburen durduruldu. Kurtarma kazılarının yaklaşık bir yıl sürmesi planlanıyor. Kazılar bitince sel kapanı inşası kaldığı yerden devam edecek. Müteahhit firma da bir bekleyemeyeceği için ihalesinin feshini istedi. Yeniden ihale yapılacak.” dedi. 

Muhabir: Hamdi Yörür