Şerife Demir’in Cezası Belli Oldu

Bodrum’da kocası Vedat Demir’i öldürdüğü suçlamasıyla yargılanan Şerife Demir’e, 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Olayın meşru müdafaa olduğunu söyleyen sanığın avukatı, kararı istinaf mahkemesine taşıyacaklarını söyledi.

Şerife Demir’in Cezası Belli Oldu

9 Aralık 2020’de çiftin 3 çocuğu ile birlikte yaşadıkları Yahşi Mahallesi Defne Sokak üzerindeki evde meydana gelen olayda, 39 yaşındaki Şerife Demir, ailevi meseleler yüzünden eşiyle tartışmaya başladı.  Tartışmanın kavgaya dönmesi üzerine eline aldığı meyve bıçağı alan kadın eşini 22 yerinden bıçakladı. Hastaneye kaldırılan Vedat Demir, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. 

Tutuklanarak cezaevine gönderilen sanığın yargılanması Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nde tamamlandı. Sanık, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katılarak savunmasını yaptı. Mahkemeye heyeti sanığa haksız tahrik altında kasten öldürme suçundan 16 yıl 8 ay hapis cezası verdi. 

Duruşma sonunda mağdurun avukatları, CHP İlçe Kadın Kolları, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği üyeleri ve çeşitli STK temsilcilerinin katılımıyla basın açıklaması yapıldı.

“MEŞRU MÜDAFAA KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMESİNİ İSTEDİK”

Şerife Demir’in avukatı Funda Ekin, mahkeme sonunda basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“İddianame zaten kasten insan öldürmeden hazırlanmıştı. Savcılık haksız tahrik indirimi uygulanmasını talep ediyordu. Biz buna karşılık olayların oluş şekli itibari ve Şerife Demir’in evlilik hayatı boyunca gördüğü şiddet nedeniyle ve ilk saldırının da maktulden gelmesi sebebiyle meşru müdafaa kapsamında değerlendirilmesi ve Şerife Demir’in beraat etmesi yönünde bir savunma yaptık. Özellikle olay sırasındaki korku ve panik, çocuklarını koruma çabası, tüm bunlara değindik. Ama mahkeme savcılık mütalaasıyla bağlı kaldı. Bizim savunmamızı dikkate almadı. Biz bunun haksız bir karar olduğunu düşünüyoruz. Çünkü aslında Şerife Demir kendisi ve çocuklarının hayatta kalması için bu olayın gerçekleşmesine sebep oldu. Kasti olarak eşini öldürmek istese farklı şekilde de davranabilirdi ve 21 yıl boyunca bu şekilde yaşamayabilirdi. Verilen kararın haksız olduğu gerekçesiyle istinaf mahkemesine itirazımızı yapacağız.”

Muğla Barosu Kadın Hakları Komisyonu Üyesi Av. Evrim İnan, Şerife Demir’in duruşmada evliliği boyunca yaşadığı şiddet olaylarını özetlediğini ifade ederek şöyle dedi:

“Şerife, o ailede yaşamanın koşullarını açıkladı. ‘Gelinliğinle girersin, kefeninle çıkarsın’ beyanı üzerine bir yaşam şekli var olduğu için, maktulün ailesi bir aşiret mensubu, aşiret olmasa bile biz kadınlar feodal aile yapılarında hapsolduğumuz için genelde kurtuluş yolu bulamıyoruz. Yaşadığı ortam gereği itiraz etse dahi adalete erişiminin olmayacağı inancıyla sineye çekti ve o gece kendisi ve çocuklarını hayatta tutabilmek için savunmada bulunduğunu ifade etti. Suç kastinin asla olmadığını, çocuklarının babası olan kişiyi öldürme kastının olmadığını ifade etti. Ancak mahkeme farklı bir takdirde bulundu.”

“BİZ ADALET İSTİYORUZ”

Şerife Demir’in annesi Fevziye Aygüneş ise kızının senelerce şiddet gördüğünü anlatarak “Gerçek adaleti ben istiyorum. Benim yavrum suçsuz.” ifadesini kullanırken ağabeyi Cemil Çelikyiğit de “Kız kardeşim evlendiği günden bu yana daima şiddet görmüştür. Benim kız kardeşim olayın böyle olmasını kesinlikle istemediği halde kendisini ve çocuklarını korumak için bu olay yaşanmıştır. Biz de adalet istiyoruz. Kız kardeşime verilen ceza çoktur.” dedi. 

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, dernek olarak kadınların yaşaması için taraf olduklarını anlatarak “Şerife Demir de yaşamak için bugün bu mahkeme salonlarında yargılanıyor. Ancak kadına yönelik şiddeti önleme ve durdurma yasaları 6284 bugüne kadar Şerife Demir ve Vedat Demir evliyken uygulanmadı. Devlet, kurumlar ve adalet kefenle dönmeyecek şekilde kadınların yaşamını korumak ve savunmakla yükümlüdür. Dolayısıyla 16 yılı asla kabul etmiyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Muhabir: Hamdi Yörür