SGK’da EYT Yoğunluğu Yaşanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EYT açıklaması sonrası vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitti. Tüm Türkiye'de olduğu gibi Bodrum SGK’da da yoğunluk yaşandı.

SGK’da EYT Yoğunluğu Yaşanıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin Beştepede yapılan toplantı sonrası açıklama yaparak düzenleme kapsamında herhangi bir yaş sınırı olmayacağını, bu düzenlemeyle yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşın emekli olacağını söyledi.

Dün akşam yapılan bu açıklamanın ardından EYT’den yararlanacak vatandaşlar askerlik ve doğum borçlanması ile prim gün sayısını öğrenmek için sabahın erken saatlerinden itibaren Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

1 Ocak 2023 itibarıyla borçlanma tutarlarında, asgari ücret zam oranı olan yüzde 54,66 oranında artış yaşanacağı için vatandaşlar son günleri değerlendirmek istiyor.

Bodrum SGK Müdürlüğü’nde de sabah saatlerinden itibaren yoğunluk vardı. Çok sayıda Bodrumlu, askerlik ve doğum borçlanması ile prim gün sayısını öğrenmek için müdürlüğe gitti. 

Borçlanmasını ödemek için SGK’ya gelen Necip Atalay isimli vatandaş, Kent Haber’e yaptığı açıklamada “Ben de herkes gibi askerlik borçlanmamı kapattım. Bağ-Kur’u da kapatacağım. Az bir borcum çıktı, onu da kapatacağım inşallah. Ama doğruyu konuşmak gerekirse emekli olmak hakkımız değil ama olacağız. Verilmiş bir hakkı alacağız. 50 yaşında, 52 yaşında emekli olunacak. Bundan sonrakiler ne olacak. Bu devlet bu yükü kaldırabilecek mi? 1999, peki 2000 ne olacak? 2 gün sonra giriş yapmış adam. Bu insanların hakkı ne olacak? 2001’de girenler ne olacak?” dedi.