Ödeme Emirleriyle Açıklama Yaptılar

Bodrum’da bir okuldaki görevlilerin ödenmeyen 150 bin TL SGK borcu nedeniyle okul aile birliği başkan ve üyelerine ödeme emri gönderilmesi, bazı velilerin hesaplarına ve mal varlıklarına bloke konulması ile ilgili veliler tarafından basın açıklaması yapıldı.

Ödeme Emirleriyle Açıklama Yaptılar

Bitez Gülümser Mehmet Danacı Ortaokulu okul aile birliğinde 2012-2019 yılları arasında görev alan velilere, aynı yıllar arasında okuldaki görevlilerin ödenemeyen SGK borçlarından dolayı faizleri ile birlikte icra yolu ile mevcut hesap ve mal varlıklarına bloke konulduğu öğrenildi. Kimilerine de ödeme emri gönderildi. Bu gelişme karşısında şoke olan veliler, ellerinde tebligatlarla bugün okul önünde bir araya gelip basın açıklaması yaptı. 

Basın açıklamasını eski okul aile birliği başkanı ve Bitez Mahalle Muhtarı Seda Dönen Özgüçlü yaptı. Özgüçlü, açıklamasında şunları dile getirdi:

“Bizler 2012-2019 yılları arasında Bitez Gülümser Mehmet Danacı Ortaokulu okul aile birliğinde görev almış vatandaşlar olarak burada siz değerli basın mensubu arkadaşlara açıklamalar yapmak üzere toplanmış bulunmaktayız. Yapacağımız açıklamaların muhatabı arkadaşlarımızın bir kısmı şehir değişikliği sebebiyle artık Bodrum’da ikamet etmediği için şuan yanımızda yer alamadılar. Burada bulunan arkadaşlarımla birlikte mağduriyet yaşayan tüm birlik üyelerimiz adına yapacağımız açıklamalara tanıklık etmek üzere bizleri yalnız bırakmayan basın mensuplarına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Okul Aile Birlikleri, devletin en temel sorumluluklarından biri olan “eğitim” görevini yerine getirebilmesi için devlete yardımcı olmak amacıyla kurulan, hiçbir ticari nitelik taşımayan, kar amacı gütmeyen oluşumlardır. İş Kanunu’nda ve 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamında tanımlanan ‘işveren’ sıfatına haiz olmadığı gibi, kendisi adına iş görülmesi için de herhangi bir işçi çalıştırmamaktadır. 

Bitez Gülümser Mehmet Danacı Ortaokulu okul aile birliğinde 2012 yılı ve sonrasında görev alan velilere 10 yıllık süre içinde ödenmeyen SGK borçları nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü tarafından haciz getirilmiş, Okul Aile Birliği üyelerinin şahsi hesapları ve malvarlıkları bloke edilmiştir.

Amacı okulumuzda öğrenim gören çocukların daha sağlıklı ve imkanları iyileştirilmiş bir okul yaşantıları olmasını sağlamak olan birliğimizin, üyelerine ait TC kimlik numaraları ve isim bilgileri SGK tarafından okul müdürlüğünden temin edilerek; 2012-2019 yılları arasında okul aile birliğinde görev alan, görev süreleri bitmiş velilere ödeme emri gönderilmiş ve haciz bildiriminde bulunulmuştur. İlgili ödeme emirlerinde, okullarda çalıştırılan görevlilerin prim borçlarının faiziyle birlikte ödenmesi, aksi takdirde haciz işlemine başlanılacağı bildirilmiştir. Bazı velilere gönderilen prim borçları 100 bin TL’nin üzerinde çıkmıştır! Prim borçlarının hesaplanmasında ve bloke kararı verilen hesapların tespitinde yapılan hata SGK müdürlüğü tarafından kurum memurlarını korumak ve kollamak maksadıyla sürdürülmekte olup, mağduriyetimiz devam ettirilmektedir.

Söz konusu süreçte maddi anlamda yaşadığımız mağduriyet kadar, vatandaş olarak yıllardır hizmet verdiğimiz ilgili okul müdürü tarafından destek görememek de bizleri manevi yönden derinden üzmüştür.

Yürütülmekte olan sürece ilişkin adli işlemler başlatılmış olup, adalete duyduğumuz güvene bağlı kalarak, buradan siz basın mensupları aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na sesimizi duyurmak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na söz konusu mağduriyetimizin ivedilikle giderilmesi çağrısında bulunmak istiyoruz. Saygılarımızla.”

Muhabir: Hamdi Yörür