SİVAS KATLİAMININ 18. YILI...

Bodrum’da Sivas Olaylarının 18. yılı nedeniyle düzenlenen anma programına katılan...

SİVAS KATLİAMININ 18. YILI...
Bodrum’da Sivas Olaylarının 18. yılı nedeniyle düzenlenen anma programına katılan grup, yapılan basın açıklamasının ardından dağıldı.

Bodrum Belediye Meydanı'nda toplanan Madımak Anma Platformu'na üye yaklaşık 80 kişi, Sivas olaylarını protesto etti. Gruptakiler adına basın açıklamasını okuyan Fatoş Ay, Madımak Oteli'nde Türkiye'nin aydınlık yüzlü insanlarının öldüğünü söyledi.

Sivas olaylarının Türkiye'nin toplumsal belleğinde derin bir yara bıraktığına işaret eden Ay, ''Sivas katliamı geçen zaman içinde egemenler tarafından unutturulmak istenmiş. Ama biz onların bütün çabalarına rağmen unutmayacağız unutturmayacağız'' dedi.

Öte yandan Madımak olaylarında ölenleri anmak ve otele utanç müzesi tabelası çakmak için Bodrum’dan Sivas’a gittiği öğrenilen yurttaş inisiyatifi üyesi bir gruptan bazı üyelerin, çıkan kavga sonucu vücudunun çeşitli yerlerinden yara aldıkları ve bölgedeki hastanelerde tedavi edildiği ifade edildi.

Konuyla ilgili Kent Haber’e bilgiler veren Bodrum Yurttaş İnisiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan, şunları söyledi:

“Bundan 18 yıl önce Sivas’ta dünyanın en büyük katliamlarından birisi yaşandı. 33 aydın insanımızı kaybettik. Yakılarak katledildiler, dün biz 4 kişiyi bölgeye gönderdik. Sivas madımak oteline utanç müzesi tabelası çakılacaktı. Bugün arkadaşlarımızla haberleştik. Ben Kent Tv’yi kutluyorum çünkü bu olayı güvenlik açısından olayı çok dillendirmek istemedik ancak Kent Tv öğrenmiş böyle bir istihbarat almış. Polisin dahi ulaşmadığı bilgiye Kent Tv ulaşmış. Bu arkadaşlarımızla haberleştik Kemal Yılmaz isimli arkadaşımız biber gazı ve almış olduğu cop darbelerinden dolayı Sivas devlet hastanesine kaldırılmış vaziyette. Çok ciddi bir sağlık sorunu yokmuş başına darbe aldığı için bir süre gözlem altından tutulacakmış.”