Termometreler 44'ü Gösterdi!..

Afrika sıcaklarının etkisine giren Bodrum’da termometreler 44 dereceyi gösterdi. 80 yılın sıcaklık rekorunun kırıldığı Muğla’da ise hava sıcaklığının 47 derece ölçüldüğü bildirildi.

Termometreler 44'ü Gösterdi!..

Meteoroloji uzmanlarının günler öncesinden yaptığı Afrika'dan çöl sıcakları geliyor uyarılarının ardından sıcak hava dalgası dün yurda giriş yaptı. Bodrum’da da hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerine çıktı. Cumartesi günü termometreler, ilçede 44 dereceyi gösterdi. 

Sıcak hava ile birlikte Afrika’dan gelen tozlar da görüş mesafesini düşürdü. Bir anda yükselen ve bunaltan hava sıcaklığı dolayısıyla vatandaşların çoğunluğunun dışarı çıkmadığı görüldü. Yasak olmasına rağmen denize giren vatandaşlar hakkında ise yine polis ekipleri işlem yaptı. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Afrika'dan gelen çöl sıcakları uyarısı sonrası Muğla'da da Mayıs ayı tarihinin bugüne kadar ki en yüksek sıcaklığı ölçüldü. Menteşe ilçesinde termometreler 12.00-13.00 arası 46, 13.00-13.30 arası da 47 dereceyi gördü.

80 yıl önce Mayıs ayında ölçülen 38 derecenin ardından, bugün tespit edilen hava sıcaklığı yakın tarihin en sıcak Mayıs ayı olarak tarihe geçerken, 47 derece ölçülen sıcaklığın da Muğla tarihinde ilk defa görüldüğü açıklandı. Geçen yılın aynı döneminde Muğla'da ölçülen en yüksek hava sıcaklığı 28 derece olmuştu.