TURGUTREİS’TE NARENCİYE TOPLANTISI

Turgutreis belediyesi tarafından beldede narenciye üretimi ile ilgili toplantı düzenlendi....

TURGUTREİS’TE NARENCİYE TOPLANTISI
Turgutreis belediyesi tarafından beldede narenciye üretimi ile ilgili toplantı düzenlendi.

Turgutreis belediyesine ait Akçaalan mahallesindeki çok amaçlı salonda düzenlenen toplantıda, Bodrum Mandalinası ve üreticilerin sıkıntıları konuşuldu.

Toplantı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Bitki Besleme Bölüm Başkanı Nuri Arı, mandalinanın satışında bir takım sıkıntılar yaşandığını kaydetti. Sıkıntıların başında girdi maliyetlerinin artmasının geldiğini ifade eden Arı, şunları söyledi:

“Ancak üreticileri ilgilendiren çıktı denilen ürünün satış fiyatlarının yatay bir seyir izlemesi son yıllardaki dar boğazların başında geliyor. Mazot gübre genel girdiler. Ürün fiyatlarını üretici ümit var görmediği zaman yatırım yapmaktan kaçıyor. İlaçtan gübreden kısıyor bu daha az ürün az kalitede ürün olarak yansıyor. Düşüş bir sarmalın sonucu, girdilerdeki maliyetler ürün satış fiyatlarıyla karşılanamıyorsa üreticilerimiz yatırımlarını kısıyorlar. Bodrumun bu mandalinası ülke ve dünya çapında kaliteli aromalı ve bölgeyle özleşen bir ürün. Bunun korunması lazım. Çözüm kaynağı üreticilerimiz” dedi.

Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk ise, Turizm ile tarımın beraber yürümesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Ağırlıklı olarak narenciye bölgesi olduğu ve Bodrum mandalinası en güzel en nefis mandalinasının burada olduğunu iddia edebilirim. Aroma olarak çok farklı bir tadı var. Buradan her gün İstanbul’a, Marmara’ya, Ege Bölgesine mandalina gidiyordu. Ama ne yazık ki son yıllarda bir çay parası bile değil kilosu. Mandalinanın kilosu bir çay parası değil” dedi.

Toplantıya Bodrum’un birçok bölgesinden narenciye üreticisi ve diğer yetkililer katıldı.