Turizmde Rus Pazarında Tehlike Çanları!

İdlib'deki gelişmelerin ardından Türkiye ile Rusya arasında yaşanan siyasi gerilim nedeniyle, Rusya'dan Türkiye'ye tur satışlarının düştüğü açıklandı.

Turizmde Rus Pazarında Tehlike Çanları!

Suriye’nin İdlib bölgesinde Rus ve İran destekli rejim güçlerinin Türk askerlerine saldırısı ile başlayan gerilim sonrasında rejimden yana tavır alan Rusya ile Türkiye arasında siyasi gerilim yaşanıyor. Bu duruma atıfta bulunan Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, tur satışlarının söz konusu gerilimden etkilendiğini belirtti.

Lomidze, son dönemde Rusya tarafından Türkiye’ye tur satışlarında keskin bir düşüş olduğunu ifade ederek, şunları söyledi;

"Türkiye’ye tur satın alabilir miyiz, güvenli mi ya da turları son anda iptal edebilir miyiz?’ gibi sorularla karşılaşıyoruz. Son zamanlarda tur şirketlerinin Türkiye’ye tur satışlarında keskin bir artış vardı, Türkiye tur satışlarında lider konumdaydı. Ancak Türkiye ile Rusya arasındaki gerginliğin artmasının ardından durum değişti."

Yine de tur satışlarında Türkiye’nin hala en çok tercih edilen ülke olduğunu söyleyen Lomidze, “Ancak, iki hafta önce gördüğümüz dinamikte bir düşüş oldu. Bunun sebebi Corona virüsü değil. İnsanlar dış politika ile ilgili olacakları bekliyor” ifadelerini kullandı.